Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada samochód Renault Laguna, który jest wpisany do ewidencji środk... - Interpretacja - USIII/443-11/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. USIII/443-11/2005, Urząd Skarbowy w Łęczycy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada samochód Renault Laguna, który jest wpisany do ewidencji środków trwałych. Samochód ten został uszkodzony na parkingu. Firma ubezpieczeniowa pokryła wartość netto wynikającą z faktury za naprawę powypadkową samochodu, którą przekazała do serwisu samochodowego, a Wnioskodawca pokrył podatek VAT. Z załączonego do wniosku pisma z dnia 13.07.2005 r. wynika, iż samochód ten nie jest objęty ubezpieczeniem dobrowolnym.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez serwis samochodowy za naprawę samochodu, który został uszkodzony.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Z powyższego wynika, że poniesione wydatki na remont samochodu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu jeżeli samochód objęty był ubezpieczeniem AC.

Ponieważ uszkodzony samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC, Naczelnik Urzędu Skarbowego uważa, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione za naprawę samochodu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy w Łęczycy