Spółka jawna X w dniu 12.07.2005 r. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani... - Interpretacja - OG/005/119/A/PP2/443/39/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. OG/005/119/A/PP2/443/39/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka jawna X w dniu 12.07.2005 r. złożyła do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie możliwości wystawiania faktur VAT za świadczone usługi w ramach obiektu hotelowo-restauracyjnego w rozbiciu na poszczególne stawki. Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik tut. Urzędu w dniu 27.07.2005 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismo w sprawie uzupełnienia zostało złożone w dniu 10.08.2005 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku przez Stronę jest następujący:

Spółka świadczy usługi hotelarskie, zapewniając gościom kompleksową obsługę, tj. nocleg, wyżywienie, przewóz gości. Spółka posiada własną restaurację, która świadczy usługi gastronomiczne, jak również sprzedaje towary na wynos, np. papierosy, owoce dla gości hotelowych. Spółka zapewnia również obsługę konferencji, w skład której wchodzi: nocleg, wyżywienie, przewozy uczestników i wynajem sali konferencyjnej. Zdarzają się przypadki, w których Spółka musi wynająć pokoje w obcym hotelu, gdyż nie ma wystarczającej ilości pokoi, aby obsłużyć całą grupę lub musi zakupić usługę gastronomiczną w miejscu przebywania gości podczas dnia.

Spółka uważa, iż prowadząc obiekt hotelowo-restauracyjny może wystawiać fakturę na poszczególne pozycje: nocleg - 7% VAT, usługa gastronomiczna (stawka właściwa), wynajem sali konferencyjnej - 22% VAT, przewóz gości - 7% VAT, sprzedaż towarów (stawka właściwa dla sprzedawanego towaru).

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione powyżej stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z objaśnień wstępnych do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wynika, że w rozumieniu Klasyfikacji pojęcie usługi obejmuje wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, tzn. usługi dla celów produkcji, oraz wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

W przypadku świadczenia konkretnej usługi nie powinno się wyodrębniać poszczególnych jej elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkować ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie elementy (koszty), które się na nią składają. Tak właśnie orzekł NSA w wyroku z dnia 18 stycznia 2001 r., sygn. Akt I SA/Łd 2237/98: "Wyodrębnianie z usługi świadczonej przez jeden podmiot poszczególnych jej elementów jako osobnych usług nie jest poprawne, jeśli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie. Z podstawy opodatkowania całościowej usługi świadczonej przez jeden podmiot nie można wyłączyć poszczególnych jej elementów i opodatkować ich według innych stawek. Czynnikiem wyróżniającym określoną czynność jako czynność usługową (usługę) jest przede wszystkim to, iż świadczenie tej czynności zmierza do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego w procesie prowadzonej przezeń działalności produkcyjnej, służąc tym samym tej działalności produkcyjnej, albo też do zaspokojenia potrzeb zamawiającego o charakterze konsumpcyjnym. Na podstawie tej tezy można zatem uznać, że wyodrębnianie z usługi świadczonej przez jeden podmiot poszczególnych jej elementów jako osobnych usług nie jest poprawne, jeśli wszystkie one zmierzają one do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie".

Wobec powyższego, jeżeli z umowy zawartej z kontrahentem wynika, że zleca on wykonanie jednej kompleksowej usługi tj. organizację i obsługę konferencji, to powinna ona być traktowana jako usługa stanowiąca jedną czynność bez rozbicia na poszczególne elementy składowe.

W świetle powyższego, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że prawidłowym jest stosowanie jednej stawki właściwej dla usługi wymienionej w umowie.

Natomiast w przypadku dokonywania przez Spółkę sprzedaży towarów lub świadczenia usług (usługa noclegowa, usługa gastronomiczna, wynajem sali konferencyjnej, przewóz gości, sprzedaż towarów) jako odrębnych nie związanych ze sobą czynności, należy je opodatkować wg stawki podatku VAT właściwej dla sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach