Zdaniem podatnika, kwoty uzyskiwane w związku z wykonywaniem zadań organów władzy publicznej nie są dotacjami ani subwencjami i nie wlicza się ich do ... - Interpretacja - PP 443-204/219/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2004, sygn. PP 443-204/219/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zdaniem podatnika, kwoty uzyskiwane w związku z wykonywaniem zadań organów władzy publicznej nie są dotacjami ani subwencjami i nie wlicza się ich do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku, do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a ponadto z ustalania wskaźnika nożna zrezygnować i odliczać wyłącznie podatek związany ze sprzedażą opodatkowaną.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, co następuje:
Podstawowy zakres wykonywanych przez Państwa czynności stanowi realizacja zadań organów władzy publicznej nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których Centrum zostało powołane i z tytułu wykonywania tych czynności, nie są Państwo podatnikiem podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Czynności te nie podlegają opodatkowaniu i nie przysługuje w stosunku do nich prawo odliczenia podatku naliczonego, bowiem myśl art. 86 ust. 1 powyższej ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jednocześnie, zgodnie z art. 90 ust. 1, podatnik, wykonujący czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku, do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, to na podstawie ust. 2, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jednakże, zgodnie z ust. 3 powyższą proporcję ustala się na podstawie rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie. W Państwa przypadku, organ podatkowy zgadza się z opinią, iż nie jest możliwe ustalenie kwoty całkowitego obrotu, bowiem nie jest znana wartość obrotu z tytułu wykonywania czynności wynikających ze statutu jednostki, a skoro kwoty uzyskiwane ze skarbu państwa na funkcjonowanie jednostki nie są subwencjami ani dotacjami, więc nie można wartości obrotu ustalić w oparciu o art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Ustalenie powyższej proporcji o oparciu o wartość obrotu opodatkowanego i zwolnionego powodowałoby zawyżenie podatku naliczonego do odliczenia, i w związku z tym, podatnik ma prawo rezygnować z ustalania powyższej proporcji, i dokonywać odliczenia podatku naliczonego związanego wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.
W związku z powyższym stanowisko podatnika należy uznać za prawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki