Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i... - Interpretacja - PP 443/1229/146i/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. PP 443/1229/146i/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanych dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...).
W świetle powyższych uregulowań ustawowych przeniesienie własności praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa, w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Jednocześnie zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 01.05.2004 r. Nr 97 poz. 971) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Zatem jeżeli przekazanie następuje przez podatnika posiadającego status "VAT czynny", to ma on obowiązek wystawienia faktury VAT.
Odnosząc się natomiast do sposobu ustalenia podstawy opodatkowania, tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. O ile strony umowy nie określą tego inaczej wartość sprzedaży, od tak zrealizowanej dostawy towaru, powinna zostać pomniejszona o zawarty w niej podatek, w celu ustalenia wartości obrotu.
Mając powyższe na uwadze czynność przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym winna być udokumentowana fakturą VAT, w której wykaże się podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, to jest wyliczoną rachunkiem "w stu" od ustalonej kwoty transakcji oraz należnego podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto