Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan prowadzić hodowlę ślimaka winniczka. Czynności wykonywane przez rolników stano... - Interpretacja - ZP/443-21/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.08.2004, sygn. ZP/443-21/04, Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan prowadzić hodowlę ślimaka winniczka. Czynności wykonywane przez rolników stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 /. Jednakże osoby fizyczne prowadzące wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie są podatnikami VAT tylko w przypadku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego naczelnikowi urzędu skarbowego. Odnosi się to również do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych przypadkach niż gospodarstwo rolne , leśne lub rybackie - art. 15 ust. 4 i 5 cyt. ustawy o VAT. W art. 2 pkt 15-18 ustawy o podatku od towarów i usług , zdefiniowano pojecie działalności rolniczej. Jest to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca , (...) produkcja zwierzęca typu przemysłowego lub fermowego oraz (...) chów i hodowla innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej , jest rolnikiem ryczałtowym i korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.3 , z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

W świetle powyższych rozważań, podatnik nie ma obowiązku dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług, ponieważ korzysta ze zwolnienia z tego podatku, ze zwolnienia można jednak zrezygnować i rozliczać się na zasadach ogólnych .

Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich