Administracja Zasobów Komunalnych jako zakład budżetowy, nieposiadający osobowości prawnej, świadczy usługi najmu komunalnych lokali mieszkalnych. - Interpretacja - PI/005-988/04/CIP/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PI/005-988/04/CIP/03, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Administracja Zasobów Komunalnych jako zakład budżetowy, nieposiadający osobowości prawnej, świadczy usługi najmu komunalnych lokali mieszkalnych.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Podatnikami w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei "działalność gospodarcza" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15, ust. 2 w/w ustawy).

Stosownie do art. 157, ust. 2, pkt 2) w/w ustawy, zakłady (oddziały) osoby prawnej, będące odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 175 nie mogą być zarejestrowanymi podatnikami (czynnymi i zwolnionymi). Natomiast zakłady (oddziały), które na podstawie starej ustawy o podatku VAT były podatnikami, w myśl art. 160 ust. 3 nowej ustawy tracą to prawo i osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Za zakłady osoby prawnej, o których mowa w art. 157-160 należy uznać jedynie jednostki pomocnicze gminy takie jak: sołectwa, dzielnice, osiedla i położone na terenie gminy miasta, które tworzone są na podstawie aktów regulujących sposób działania (statut) samej osoby prawnej i nie podlegają odrębnemu wpisowi do rejestru lub ewidencji oraz wykonują te same czynności związane z przedmiotem działalności co dana osoba prawna.

Natomiast zakład budżetowy jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która przyjmuje do samodzielnego wykonywania wydzieloną część obowiązków nie wykonywaną przez nikogo innego, prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i samodzielną gospodarkę finansową. Zatem, zakład budżetowy utworzony w trybie ustawy o gospodarce komunalnej (niezależnie od przedmiotu działalności) uznać należy za jednostkę organizacyjną, której ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przyznaje status podatnika VAT w zakresie czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż utworzony przez gminę zakład budżetowy administruje zasoby komunalne stanowiące własność gminy. W ramach swoich obowiązków świadczy m.in. usługi najmu komunalnych lokali mieszkalnych.

Odnosząc się do wątpliwości Pytającego czy świadczy usługi na własny rachunek należy stwierdzić, iż w świetle przyjętych definicji wykonywanie czegoś "na własny rachunek" oznacza realizowanie czynności "we własnym interesie, korzyści, celu, potrzebie, na własne ryzyko".

Z kolei stosownie do przepisów art. 659-679 Kodeksu cywilnego, nie jest wymagane, by wynajmujący był właścicielem rzeczy oddanej w najem.

Tak więc można przyjąć, iż Administracja Zasobów Komunalnych przejmując obowiązki administrowania lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych należących do gminy przejmuje równocześnie prawo do rozporządzania tymi lokalami "na własny rachunek" w ramach narzuconych obowiązków tj. m.in. prawo do zawierania umów najmu.

Usługa najmu lokali mieszkalnych zakwalifikowana do symbolu PKWiU ex 70.20.11 korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1, pkt 1) w/w ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 4 tego załącznika wymieniono "usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkalne". A zatem, usługi najmu lokali mieszkalnych świadczone przez Pytającego o ile zaklasyfikowane są do symbolu PKWiU ex 70.20.11 podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku