W odpowiedzi na złożone dnia 02 lipca 2004 r. żądanie w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatk... - Interpretacja - PP-443-17/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. PP-443-17/04, Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na złożone dnia 02 lipca 2004 r. żądanie w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U . Nr 137 poz. 926 ze zm.) pisemnej informacji na zapytanie podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim nadmienia co następuje:

Gminna Spółka ... zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie rejestracji dla celów podatku od towarów i usług po przekroczeniu w 2003 r. progu obrotów 10.000 Euro. Strona oświadczyła, iż działa zgodnie ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) na podstawie której, jest formą organizacyjną, która nie dąży do osiągnięcia zysku, zrzesza osoby fizyczne i prawne mając na celu zaspokojenie potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami. Podatnik wskazał, iż większość świadczonych przez niego usług w 2003 r. była zwolniona z podatku od towarów i usług. Ponadto nadmienił, iż w poprzednim roku podatkowym przekroczył w zakresie obrotu próg 10.000 Euro. Strona zwróciła się z zapytaniem o wysokość stawki podatku VAT na usługi: wynajmu ciągnika rolniczego, robót związanych z budową zapór, kanałów, kanałów irygacyjnych i akweduktów oraz doradztwa agromelioracyjnego.

Zajęte przez podatnika stanowisko wskazuje, iż rejestracja dla podatku od towarów i usług nie powinna nastąpić ponieważ Gminna Spółka ... jest formą organizacyjną, która nie działa w celu osiągnięcia zysku, zrzesza osoby fizyczne i prawne mając na celu zaspokojenie potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Odnosząc się do przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, obowiązujących w 2003 r., należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlegały między innymi sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli więc podatnik wykonywał we wskazanym okresie wymienione usługi (mające charakter zewnętrznej sprzedaży) podlegały one co do zasady pod zakres obowiązywania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Przyjmując na podstawie deklaracji zawartej w złożonym zapytaniu, iż podatnik w 2003 r. dokonywał odpłatnego świadczenia usług oraz w poprzednich latach podatkowych korzystał ze zwolnienia z podatku od towarów i usług - należy stwierdzić, iż w powołanym okresie mógł nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług, pod warunkiem określonym w art. 14 ust. 1 pkt 1 oraz 14 ust. 3 cytowanej ustawy.

Zgodnie bowiem z powołanymi podstawami prawnymi "Zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 EURO."

"Jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 pkt 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę(...)"

Wymieniony próg obrotu 10.000 EURO, obowiązujący w 2003 r., zgodnie z treścią art. 14 ust. 11 pkt 1 cytowanej ustawy wyniósł 40.900 zł. Jeżeli więc, jak to wskazano w złożonym zapytaniu, spółka przekroczyła wymienioną kwotę wartości sprzedaży (osiągnęła obrót 61.585,22 zł) zwolnienie podmiotowe przestało obowiązywać z momentem przekroczenia wskazanego progu kwotowego. Zaistniała sytuacja sprowadza wówczas wystąpienie u podatnika szeregu obowiązków tj:.

  • opodatkowywania dokonanej sprzedaży wg odpowiedniej stawki VAT (art. 18 ust. 1 cyt. Ustawy),
  • prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz zakupów (art. 27 ust. 4 ustawy),
  • składania deklaracji podatkowych VAT-7 (art. 10 ust. 1 ustawy),
  • dokonywania wpłat podatku w ustawowym terminie (art. 26 ustawy).

Jeżeli jednak świadczone przez podatnika usługi były objęte w całości zwolnieniem przedmiotowym z opodatkowania podatkiem od towarów i usług to niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu (utraty zwolnienia podmiotowego) świadczenie tego rodzaju sprzedaży pozostawałoby w dalszym ciągu zwolnione z podatku od towarów i usług. Zakres zwolnień przedmiotowych, o których mowa wyżej, został ujęty w treści art. 7 cytowanej ustawy oraz w przepisach wydanych przez Ministra Finansów na podstawie art. 47 ustawy § 67 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.)

Zaznaczyć należy, iż w sytuacji, gdy dany podmiot realizował tylko i wyłącznie sprzedaż objętą zwolnieniem przedmiotowym wówczas nie ciąży na nim obowiązek dokonania rejestracji dla podatku od towarów i usług (art. 9 ust. 3 cyt. Ustawy) oraz składania deklaracji podatkowych (art.10. ust 3 cyt. Ustawy).

Ustosunkowując się natomiast do kwestii przyporządkowania odpowiednich stawek podatku do świadczonych przez Gminną Spółkę ... usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim informuje, iż ustalenie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług nie jest możliwe bez określenia przez Stronę grupowań wyrobów lub usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Nadmienia się również, iż organem właściwym do określenia prawidłowych grupowań wyrobów lub usług jest Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 39, 93-176 Łódź.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim