Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania usług używa pojazdy samochodowe. Niektóre pojazdy posiadają wyciągize świadectw ... - Interpretacja - III MUS-WV/443/75/04/AG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. III MUS-WV/443/75/04/AG, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do wykonywania usług używa pojazdy samochodowe. Niektóre pojazdy posiadają wyciągize świadectw homologacji, które nie zawierają wykazanej wprost informacjio dopuszczalnej ładowności samochodu.

Pytanie podatnika dotyczy uprawnienia do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych przeznaczonych do napędu pojazdów, których wyciąg ze świadectwa homologacji nie zawiera wskazanej wprost informacji o dopuszczalnej ładowności pojazdu, natomiast zawiera dane o dopuszczalnej masie całkowitej, masie własnej pojazdu oraz ilości miejsc (siedzeń).

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:
stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - ustawa o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

  1. paliw silnikowych
  2. oleju napędowego
  3. gazu

- wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilości miejsc (siedzeń), określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58 poz. 515) w art. 2 pkt. 56 określono, iż przez dopuszczalną ładowność pojazdu rozumie się największą masę ładunku i osób jaką może przewozić pojazd, którą stanowi różnica dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej pojazdu.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonych do napędu pojazdów, których wyciąg ze świadectwa homologacji zawiera dane o dopuszczalnej masie całkowitej oraz masie własnej pojazdu, a wyliczona na tej podstawie dopuszczalna ładowność jest wyższa niż wyliczona wg wzoru podanego w art. 86 ust. 3 ww. ustawy:
DL = 357 kg + n x 68 kg,
gdzie:
DL - oznacza dopuszczalną ładowność
n - oznacza liczbę miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
Niniejsza odpowiedź została udzielona na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu