Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1259/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.08.2004, sygn. PI/005-1259/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik posiada faktury dokumentujące nabycie paliwa na terytorium Hiszpanii. Faktury zawierają informację, że w cenę towaru wliczono podatek od wartości dodanej (IVA) wg stawki 16% , NIP nabywcy poprzedzony kodem PL oraz numer wystawcy faktury : C.I.A. A-99999999 (litera i osiem cyfr).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.

Według zaś art.86 ust.2 pkt 4 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Przepisy ustawy wiążą więc prawo do odliczenia podatku przy zakupie towarów na terytorium Wspólnoty z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Co do zasady podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi podatek naliczony, który jest rozliczany na zasadach ogólnych w deklaracji VAT-7 dla podatku od towarów i usług.

Zatem koniecznym dla ustalenia praw i obowiązków z tytułu dokonanego zakupu na terytorium Wspólnoty jest określenie, czy przeprowadzona przez podatnika transakcja jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów w rozumieniu art.9 ust.1 w związku z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy.

W sytuacji gdy dokonany przez podatnika zakup nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów lecz jest dostawą towaru na terenie państwa członkowskiego - to podatnik nie nalicza podatku należnego od takiej transakcji i w konsekwencji nie wystąpi u niego prawo do odliczenia na podstawie art.86 ust.2 pkt 4 ustawy. W takich okolicznościach polski podatnik może ubiegać się w państwie członkowskim o zwrot podatku od wartości dodanej wykazanego w fakturze przez podatnika z państwa członkowskiego, na zasadach obowiązujących w tym państwie.

Przepisy ustawy nie przewidują bowiem możliwości odliczenia podatku od wartości dodanej z faktury zakupu towarów wystawionej przez podatnika z terytorium Wspólnoty.

Zgodnie art.5 ust.1 pkt 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Na podstawie art.9 ust.1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

W niniejszym stanie faktycznym Podatnik nabył paliwo, które nie było jako towar handlowy wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego lecz zostało "zużyte jako materiał pędny" na terytorium Hiszpanii. Kontrahent hiszpański słusznie potraktował sprzedaż paliwa jako dostawę na terenie Hiszpanii i naliczył podatek od wartości dodanej według stawek i zasad obowiązujących w tym kraju. Dokonany zakup materiału-paliwa nie jest transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o której mowa w art.9 ust.1 ustawy, gdyż towar nie był towarem handlowym, został "zużyty" i nie przekroczył granicy kraju. Ponieważ u Pytającego nie powstał obowiązek podatkowy z ww. tytułu, to nie ma on również prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art.86 ust.1 ustawy.

Co oczywiste Pytający w deklaracji VAT-7 nie może bezpośrednio rozliczyć (a co sugeruje sposób sformułowania zapytania ) wykazanego na fakturach hiszpańskiego podatku od wartości dodanej jako podatku naliczonego. Może natomiast w związku ze zużyciem paliwa na potrzeby prowadzonej działalności (nie na cele osobiste) - ubiegać się o zwrot podatku w Hiszpanii, na zasadach tam obowiązujących.

Odnośnie numeru identyfikacyjnego podatnika VAT UE z Hiszpanii - to musi być poprzedzony dwuliterowym kodem państwa ES

struktura numeru VAT -

X99999999 lub

99999999X lub

X9999999X

tzn. zawiera jedną literę na pierwszym lub ostatnim miejscu lub na obu tych miejscach. W niniejszej sprawie struktura numeru identyfikacyjnego wykazana na fakturach podatnika z Hiszpanii -jest prawidłowa, jednakże nie jest poprzedzona kodem państwa. Okoliczności powyższe pozostają bez wpływu na prawo Pytającego do odliczenia podatku - z przyczyn wcześniej wskazanych. Numer identyfikacyjny na fakturach zakupu będzie niezbędny przy identyfikacji podatnika hiszpańskiego w przypadku wystąpienia Podatnika o zwrot podatku w Hiszpanii.

Na stronie internetowej Izby Skarbowej w Gdańsku, pt. "Polska w Unii Europejskiej" znajdują się adresy, pod którymi polscy podatnicy mogą uzyskać informacje o podatku VAT w państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Dodatkowo : gdy zakup jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów w rozumieniu art.9 ust.1 ustawy to :

U podatnika polskiego z tego tytułu powstanie obowiązek podatkowy na podstawie art.20 ust.5 - 7. Podatnik wystawia fakturę wewnętrzną stanowią o tym przepisy art.106 ust.7 ustawy. Terminy wystawiania faktur wewnętrznych są takie same jak "zwykłych" faktur - kwestie te regulują przepisy § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. (Dz.U. Nr 97, poz.971).

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - zgodnie z art. 31 ust.1 ustawy jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Obejmuje ona - zgodnie z ust.2 - podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towaru oraz wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W przypadku gdy podatnik nie zarejestruje się jako podatnik VAT UE i dokona zakupów od kontrahenta z krajów Wspólnoty, to w takim przypadku podatnik z kraju Wspólnoty nalicza od dokonanej transakcji podatek należny według stawek i zasad obowiązujących w kraju, gdzie dostawca posiada siedzibę. Podatnik polski musi w takiej sytuacji opodatkować nabycie wewnątrzwspólnotowe z uwzględnieniem w podstawie opodatkowania podatku od wartości dodanej. Podatnik polski może w takim przypadku ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego w kraju dostawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku