Ad.1. Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT o statusie podatnika podatku VAT decyduje samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. Warunku samo... - Interpretacja - PP 443-120/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. PP 443-120/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad.1. Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT o statusie podatnika podatku VAT decyduje samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. Warunku samodzielności nie spełniają:

    1) czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176, ze zm.);
    2) czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
    3) czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W ostatniej z wymienionych przez ustawodawcę sytuacji osobiście wykonywane czynności na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło nie wykazują cechy samodzielności, gdy ukształtowany umową stosunek prawny pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą reguluje warunki wykonywania zleconych czynności, warunki wynagrodzenia i odpowiedzialność zleceniodawcy.
Wobec obowiązujących zasad regulujących opodatkowanie czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło, należy stwierdzić, że opodatkowanie tych czynności zależeć będzie każdorazowo od warunków zawieranych umów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zawierane przez Podatnika umowy o dzieło dotyczą przeniesienia praw autorskich. Przychody z praw autorskich zostały ujęte w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie mieszczą się w katalogu przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej osobiście, do którego odwołuje się art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, co oznacza, iż do przeniesienia praw autorskich, niezależnie od formy w jakiej jest ono dokonywane, przepisy o zasadach opodatkowania umowy o dzieło nie mają zastosowania. W rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, przeniesienie praw autorskich, jako przeniesienie praw do wartości niematerialnych, jest usługą, która podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Ad.2. Podatnik wskazuje, iż zawiera umowy o dzieło, które nie wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, oraz że korzysta ze zwolnienia podmiotowego przy wykonywaniu czynności w ramach działalności gospodarczej. W uzasadnieniu zaznacza jednocześnie, iż te umowy o dzieło wiążą się u kontrahenta z czynnościami zwolnionymi i opodatkowanymi. Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Na podstawie przepisów przejściowych do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), tj. przy obliczaniu wartości sprzedaży należy uwzględnić zarówno sprzedaż opodatkowaną jak i zwolnioną z podatku VAT.
Określenie wartości sprzedaży następuje zatem dla dokonywanej przez podatnika sprzedaży ogółem. Nie ma przy tym znaczenia fakt, iż osiągane przychody z wykonywanych czynności stanowią odrębne źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na wysokość obliczanego limitu nie wpływa też rodzaj czynności wykonywanych przez kontrahentów będących odbiorcami świadczonych usług. Wartość sprzedaży decydującej o uprawnieniu do ww. zwolnienia podmiotowego oblicza się bowiem wyłącznie dla sprzedaży dokonywanej przez podatnika i w odniesieniu łącznie dla wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście