Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej in... - Interpretacja - DV-II-443-75/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. DV-II-443-75/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 24 czerwca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco :

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży wysyłkowej towarów do odbiorców indywidualnych na terenie kraju . Odbiorca towaru przelewa na konto bankowe należność za towar oraz opłatę pocztową.

Wątpliwości Spółki dotyczą podstawy opodatkowania oraz obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży wysyłkowej

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśniam, co następuje.

Regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży wysyłkowej zostały określone w art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535).

Zgodnie z zapisem powołanego wyżej art.19 ust. 13 pkt 6 w/w ustawy - w przypadku dostawy wysyłkowej dokonanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Fakturę należy w tym przypadku wystawić odbiorcy na zasadach ogólnych - z dniem wysyłki nie później niż 7 dnia od dnia jej dokonania (art. 19 ust. 4 w/w ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy wiąże się nie z faktem jej wystawienia, lecz z momentem otrzymania zapłaty.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Skoro zatem otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług jest opodatkowana łącznie jako obrót, wchodząc do podstawy opodatkowania z innymi kwotami należnymi od nabywcy, to tym bardziej koszty przesłania związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług wchodzą w tą podstawę.

Reasumując, jeżeli sprzedający obciąża nabywcę dodatkowymi opłatami z tytułu przesłania towaru, a kwota tego dodatkowego obciążenia jest wliczona do całości świadczenia - to stanowi ona podstawę do wyliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dokonania transakcji. Koszty przesłania danego towaru, są tylko kosztami dodatkowymi do podstawowej czynności jaka jest przez podatnika wykonywana, a mianowicie sprzedaży towaru, na który obowiązuje określona stawka VAT. Stawka ta powinna mieć jednolite zastosowanie do wszystkich kosztów dodatkowych, jakie są związane z jego sprzedażą.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy