W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 22.04.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 05.05.2004 r., dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego ... - Interpretacja - PP/443-52/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.06.2004, sygn. PP/443-52/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 22.04.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 05.05.2004 r., dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych od wykonawcy w czasie realizacji zadania inwestycyjnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że:

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik, o którym mowa art. 15 cytowanej ustawy, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem m.in. art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści złożonego pisma wynika, że w związku z wykonywaną inwestycją Jednostka będzie otrzymywać faktury VAT od wykonawcy. Po zakończeniu prac planuje, by inwestycja została przekazana podmiotowi komunalnemu, który powstanie w czasie realizacji zadania. Dlatego też, podmiot finansujący inwestycje nie będzie osiągał obrotów z tytułu odpłatnego świadczenia usług związanych z dostawą wody, odprowadzeniem i oczyszczaniem ścieków. W piśmie brak jest jednak dokładnego sprecyzowania, czy i komu będzie przekazana prowadzona inwestycja "Budowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji sanitarnej oraz wodociągów".
Dlatego też, zdaniem tutejszego organu podatkowego, Jednostce nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z w/w inwestycją, gdyż z tego tytułu nie będzie osiągała obrotów opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Należy jednak nadmienić, że w przypadku, gdy forma przekazania inwestycji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nastąpi związek z czynnościami opodatkowanymi, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego, ze wszystkich zdarzeń generujących ten podatek, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zwrot podatku na rachunek bankowy może zostać dokonany przez tutejszy organ podatkowy w terminach określonych w art. 87 ust. 2-6 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w ciągu 180 dni, 60 dni i 25 dni na wniosek podatnika wyrażony w złożonej deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko w zakresie odliczenia kwot podatku naliczonego od kwoty podatku należnego jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu