W odpowiedzi na zapytanie "czy możemy wykazać w deklaracji VAT-7 sprzedaż eksportową ze stawką 0% do dostawy na Wolny Obszar Celny w X potwierdzony n... - Interpretacja - PP-443-290-04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.12.2004, sygn. PP-443-290-04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie "czy możemy wykazać w deklaracji VAT-7 sprzedaż eksportową ze stawką 0% do dostawy na Wolny Obszar Celny w X potwierdzony na dokumencie SAD prze Urząd Celny z X" zawarte w piśmie z dnia 24.11.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za eksport towarów uważa się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu;

W art. 19 ust. 6 w/w ustawy określono, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 i ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Z treści zapytania wynika, że spółka dokonała dostawy wyrobów dla firmy amerykańskiej, która działa na Wolnym Obszarze Celnym w X. Odprawę celną eksportową zgłoszono w Urzędzie Celnym w Y. Urząd ten potwierdził na dokumencie celnym SAD objęcie danego zgłoszenia procedurą wywozu. Na dokumencie SAD podano jako miejsce dostawy terminal celny w X. Na dokumencie SAD Urząd Celny w X potwierdził wywóz towarów poza granicę Unii.

W ustawie o VAT nie określono jednak jaki dokument potwierdza wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jednakże w praktyce musi ono być zgodne z postanowieniami VI Dyrektywy Rady z dnia 11 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - Wspólnoty system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG), która w tym zakresie stanowi, że dowodem wywozu jest faktura lub inny zastępujący ją dokument potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione ze Wspólnoty (art. 15.2).

Z powyższego wynika, że forma potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty jest urzędowo określona przez każdy z krajów członkowskich, a tym samym różna w zależności od kraju z którego urzędu celnego towary są wywożone.

Wywóz ostateczny towarów poza obszar Unii Europejskiej regulują art. 161 ust. 5 rozporządzenia rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny i art. 788-796 rozporządzenia komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiającego przepisy wykonawcze do tego rozporządzenia.

Zgodnie z art. 792 rozporządzenia komisji (EWG) nr 2454/93, ustanawiającego przepisy wykonawcze do wspólnotowego kodeksu celnego (rozporządzenie wykonawcze), zgłoszenie do wywozu towarów należy dokonać na podstawie SAD składającego się z kart 1, 2 i 3. Zastosowanie tych kart jest następujące:
karta 1 jest przeznaczona dla urzędu celnego, w którym zgłoszenie zostało dokonane
karta 2 służy celom statystycznym
karta 3 przeznaczona jest dla zgłaszającego.

Zgłoszenie to składane jest do urzędu celnego wywozu, w celu dostarczenia towarów do urzędu celnego wyprowadzenia zlokalizowanego na granicy Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 793 rozporządzenia wykonawczego, urzędem wyprowadzenia (urząd celny graniczny) jest:
w przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub drogą morską - urząd celny, w którym towary przejmowane są w ramach umowy przewozu dla ich transportu do państwa trzeciego przez dane towarzystwo kolejowe, organy pocztowe, towarzystwo lotnicze bądź przedsiębiorstwo żeglugowe
w przypadku towarów wywożonych transportem przesyłowym (ropa, gaz, energia elektryczna) - urząd wyznaczony przez państwo członkowskie, w którym znajduje się siedziba eksportera
w przypadku towarów wywożonych w inny sposób, czyli transportem drogowym - urzędem celnym wyprowadzenia jest ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego wspólnoty.

Obowiązkiem tego urzędu jest upewnienie się, czy przedstawione towary są towarami zgłoszonymi do wywozu w urzędzie celnym wysyłki. W przypadku nie stwierdzenia różnic - potwierdza ich fizyczne wyjście poza obszar celny UE poprzez poświadczenie wywozu na odwrotnej stronie karty 3 SAD pieczęcią z nazwą urzędu i datą.
W oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18.12.2003 r., zmieniającego rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93, ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 343 z 31.12.2003 r.), które między innymi wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD - Ministerstwo Finansów RP opracowało "Instrukcję wypełniania i stosowania dokumentu SAD".

Zgodnie z treścią powyższego dokumentu eksport na potrzeby VAT powinien być potwierdzony na karcie 3 dokumentu SAD czerwoną pieczęcią "EXPORT" przez:
urząd celny właściwy dla miejsca, w którym towary przejmowane są w ramach jednej umowy przewozu (czyli najczęściej wewnętrzny urząd nadawczy) - w przypadku wysyłki towarów poza granice Wspólnoty koleją, drogą pocztową lub morską
ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty (czyli najczęściej graniczny urząd celny) przy transporcie drogowym przy braku stosowania procedury tranzytu
urząd celny, w którym nastąpiło zgłoszenie do procedury tranzytu (najczęściej wewnętrzny urząd celny właściwy dla siedziby eksportera), o ile towar jest objęty tą procedurą
urząd celny, w którym towar został zgłoszony do procedury wywozu - w przypadku towarów akcyzowych wywożonych do kraju trzeciego w procedurze zawieszenia akcyzy przy zastosowaniu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

W opisanej w zapytaniu sytuacji właściwym Urzędem Celnym do potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty powinien być ostatni urząd celny przed opuszczeniem przez towary obszaru celnego Wspólnoty tj. Urząd celny w X.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu