Pismem z dnia 7 września 2004 r. / wpływ 9 wrzesień 2004r./ , zwróciła się Spółka do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie interpretacji prz... - Interpretacja - PP/443-77/HM/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. PP/443-77/HM/04, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 7 września 2004 r. / wpływ 9 wrzesień 2004r./ , zwróciła się Spółka do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535).

    Stan faktyczny:
  • 1/ Spółka prowadzi obiekty hotelowo restauracyjne i celem zapewnienia gościom kompleksowych usług oraz zgodnie z przepisami BHP dokonała zakupu podstawowych lekarstw medycznych celem wyposażenia apteczek . Czy Spółka ma prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego wynikającego z powyższych zakupów ?
  • 2/ Spółka prowadząc obiekty hotelowo - restauracyjne organizuje szkolenia poprzez zapewnienie szkoleniowcom noclegów / usługa hotelowa - symbol PKWiU 55.11VAT 7 % / oraz usług gastronomicznych / konsumpcja - symbol PKWiU 55.30 7 % , sprzedaż towarów 22 % /. Czy Spółka może wystawić fakturę VAT / świadcząc usługi hotelowe i konsumpcyjne / na pozycję " Organizacja szkolenia " w dwóch pozycjach wpisując odpowiednio stawkę 7 % na faktycznie świadczoną usługę hotelową oraz stawkę 22 % na wartość sprzedanych towarów ?
    Stanowisko podatnika:
  • ad.1/ Spółka stoi na stanowisku iż ma prawo dokonać odliczenia podatku VAT , gdyż koszty na zakup medykamentów stanowią koszt uzyskania przychodu .
  • ad. 2/ Spółka stoi na stanowisku że właściwe jest wystawienie faktury i określenie usługi jako organizacja szkolenia i uwzględnienia jej w dwóch pozycjach jako usługi hotelowe i konsumpcyjne .

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wyjaśnia:

aktem prawnym regulującym w/w zagadnienie jest ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz.535). Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 tejże ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuję się do nabywanych przez podatnika towarów i usług , jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym . W związku z powyższym jeżeli powyższy wydatek poniesiony w celu zakupu podstawowych lekarstw do wyposażenia apteczek został zaliczony i stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym , to przysługuje również prawo odliczenia podatku naliczonego VAT .
Natomiast jeżeli spółka prowadząc obiekty hotelowo restauracyjne nie zajmuje się kompleksową organizacją szkoleń , a jedynie zapewnia szkoleniowcom noclegi oraz usługi gastronomiczne zgodnie z prowadzoną przez siebie działalnością to powinna wystawić fakturę zgodnie ze stanem faktycznym zrealizowanych usług hotelowych symbol PKWiU 55.11- 7 % VAT oraz usług gastronomicznych konsumpcja PKWiU 55.30 7 % VAT i sprzedaż towarów 22 % VAT .

Jednocześnie tut. Urząd informuje , że do zaklasyfikowania usług lub wyrobów zobowiązany jest usługodawca lub producent danego wyrobu . Podatnik , który ma wątpliwości jak zakwalifikować sprzedawany towar czy świadczoną usługę powinien zwrócić się do organu statystycznego o wydanie opinii w tej sprawie i na podatniku spoczywa obowiązek zakwalifikowania danego towaru i usługi . W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania podmiot może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego ul.Suwalska 29 93-176 Łódż

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego .

Urząd Skarbowy w Nysie