Zasady opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 ... - Interpretacja - TP/443-96/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.10.2004, sygn. TP/443-96/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady opodatkowania i stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm. ).Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 ww. ustawy, przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju należy brać pod uwagę, w większości przypadków, klasyfikacje statystyczne PKWiU służące identyfikacji usług podlegających temu podatkowi. Przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ( PKWiU ), opublikowane w Dz. U. z 2004 r. nr 89, poz. 844, nakazują stosowanie do celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r.I tak usługi oznaczone obecnie symbolem PKWiU 45.25.62, tj. roboty budowlane specjalistyczne , gdzie indziej nie sklasyfikowane, z uwagi na symbol PKWiU nie zostały wymienione, w załącznikach ustawy i rozporządzenia, wśród usług opodatkowanych preferencyjnymi stawkami podatku VAT. Jednakże w przypadku wykonywania usług budowlanych wysokość stawki podatku VAT nie jest uzależniona od symboli PKWiU wykonywanych usług, ale od ich rodzaju oraz od przeznaczenia budynku, w którym te usługi są wykonywane.

Świadczy o tym m.in. zapis art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego ( art. 146 ust. 2 ustawy o VAT ).Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego natomiast rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych : 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ( por. art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11.03.2004 r. ).

Wobec powyższego, w świetle ww. przepisów decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej 7% stawki podatku VAT z tytułu wykonywania robót budowlanych, ma rodzaj faktycznie wykonywanych przez Podatnika prac ( dla wysokości stawki podatku VAT bez znaczenia pozostaje określenie rodzaju wykonywanych usług w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ) oraz przede wszystkim, zaklasyfikowanie obiektu budowlanego, na którym wykonywane są prace , ( zgodnie z metodami statystycznymi ) do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Jeżeli zatem usługi o symbolu PKWiU 45.25.62., tj. roboty budowlane specjalistyczne, gdzie indziej nie sklasyfikowane, o których mowa w piśmie podatnika z dnia 07.06.2004 r., wykonywane są przez podatnika w ramach robót budowlanych, remontów oraz robót konserwacyjnych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art.2 pkt 12 ustawy o VAT to podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg 7% stawki podatku VAT, natomiast w przypadku wykonywania tych usług w budynkach innych niż wymienione w art. 2 pkt 12 ustawy , podlegają, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 14a§1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) właściwy naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Organy podatkowe muszą jednak , zgodnie z art. 15 ww. ustawy z dnia 29.08.1997 r. przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej.Ponieważ przepisy ustawy o VAT, jak i przepisy rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie uprawniają organów podatkowych do wydawania opinii interpretacyjnych dotyczących ustalania właściwego grupowania towarów i usług, tut. organ podatkowy nie poddaje ocenie prawidłowości zakwalifikowania do właściwego grupowania PKWiU usług zduńskich ( wg pisma podatnika z dnia 07.06.2004 r. PKWiU 45.25.62. ) Zasadą jest natomiast, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty ( wyroby, usługi ), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnych do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź ( tel. 0//42 683-91-00 ).

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce