Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-354/03/CIP/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.11.2003, sygn. PI/005-354/03/CIP/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:


Podatnik zajmuje się produkcją, montażem i dzierżawą rusztowań. Część z zawartych umów dotyczy dzierżawy wraz z montażem i demontażem rusztowań przy remontach lub pracach wykończeniowych budynków mieszkalnych (PKOB 111, 112, 113). Usługi polegają na kompleksowej obsłudze (montażu, dzierżawie oraz demontażu) rusztowań wykorzystywanych do prac budowlanych i remontowych budynków mieszkalnych. Firmy budowlane korzystające z powyższych usług dostarczają dokumenty świadczące o tym, iż obiekty objęte pracami stanowią budynki mieszkalne (fragment projektu inwestycyjnego zawierający informację o zakwalifikowaniu obiektów do grupy 111, 112, 113 PKOB). Zakres wykonywanych umów jest objęty stosowną umową.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Stosownie do treści przepisu art. 51 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem według stawki 7% podlega również sprzedaż w okresie do 31 grudnia 2003 r. robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przepis art. 51 ust. 2 ustawy wskazuje, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit b rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zatem ustawodawca związał stawkę podatku VAT dla robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą ze stawką właściwą dla całego zadania inwestycyjnego. W sytuacji, gdy podatnik świadczy usługi podwykonawcze (roboty budowlano-montażowe, remontowe) związane z budową obiektu budownictwa mieszkaniowego, która to usługa objęta jest zakresem inwestycji dotyczącej obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej, to takie prace podwykonawcze korzystać będą ze stawki podatku VAT określonej w art. 51 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy tj. w wysokości 7 %.

Zatem usługi montażu, dzierżawy oraz demontażu rusztowań związane z remontami i budową obiektów budownictwa mieszkaniowego podlegają zakwalifikowaniu - zgodnie z PKWiU - do robót budowlanych wymienionych w dziale 45 i opodatkowane są stawką 7 %, jako usługi objęte całym zadaniem inwestycyjnym, dla którego stosuje się stawkę obniżoną na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy o VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku