Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. ... - Interpretacja - D-3/443/67/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.08.2004, sygn. D-3/443/67/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.), w odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 25 czerwca 2004 r. informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy problemu, czy architekt wykonujący usługi projektowe w ramach umowy o dzieło na rzecz spółki z o.o., a następnie przenoszący prawa autorskie do projektu na rzecz wspomnianej spółki powinien się zarejestrować jako podatnik zwolniony z podatku od towarów i usług, prowadzić ewidencję wystawionych rachunków, a po osiągnięciu kwoty obrotu, o którym mowa art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z 2004 r.) wystawiać faktury VAT.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) wartościami niematerialnymi i prawnymi są autorskie lub pokrewne prawa majątkowe.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku towarów podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przy tym w myśl art. 15 ust. 2 tej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się jednak czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W art. 13 pkt 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniono przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Jeżeli zawiera Pani umowę, z której wynika, że spełnione zostały warunki o których mowa w/w przepisie to wykonywanie tych czynności nie jest działalnością gospodarczą, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Informacji udzielono według stanu prawnego na dzień 9 sierpnia 2004 r.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie