Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 27 lipca ... - Interpretacja - PP2-443-69/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004, sygn. PP2-443-69/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), odpowiadając na pismo z dnia 27 lipca 2004 r. (data wpływu do organu podatkowego 30 lipca 2004 r.), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie Spółka informuje, iż w dniu 7 czerwca 2004 r. zawarła umowę, której przedmiotem jest wyrażenie zgody na przeniesienie praw i obowiązków na inny podmiot gospodarczy. Z pisma Spółki wynika, iż, na mocy mowy agencyjnej, współpracowała jako autoryzowany agent, z ... Sp. z o. o., zaś przedmiotem jej działalności było zarządzanie siecią sprzedaży złożonej z oddzielnych podmiotów gospodarczych, współpracujących ze Spółką na podstawie umów dealerskich.

W świetle ww. okoliczności, Spółka zwraca się z zapytaniem, czy transakcja wynikająca z ww. umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Spółki czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Organ podatkowy informuje, iż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Jednocześnie organ podatkowy zauważa, iż w myśl art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 z późn. zm.) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zatem w świetle ww. przepisów wyrażenie przez Spółkę zgody na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy agencyjnej na inny podmiot gospodarczy stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, czynność ta korzysta z wyłączenia od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy