w zakresie zwolnienia z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci udziału we współwłasności nieruchomości - Interpretacja - IBPP1/443-1734/11/BM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2012, sygn. IBPP1/443-1734/11/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

w zakresie zwolnienia z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci udziału we współwłasności nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2011r. (data wpływu 29 listopada 2011r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.) oraz pismem z dnia 8 marca 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci udziału we współwłasności nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania wniesienia do spółki jawnej wkładu w postaci udziału we współwłasności nieruchomości.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 marca 2012r. (data wpływu 6 marca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 lutego 2012r. znak: IBPP1/443-1734/11/BM oraz pismem z dnia 8 marca 2012r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wraz z żoną zakupili w dniu 21 grudnia 2006r. grunt o powierzchni 0,2459 ha zabudowany budynkiem o kubaturze 800 m2.

Przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek osobisty każdego z małżonków - każdy z nich ma po 1/2 udziału w jej współwłasności, gdyż małżonkowie posiadają umowę majątkową małżeńską wprowadzającą między nimi ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Od 2007 roku Wnioskodawca jako osoba fizyczna zawarł umowy najmu pomieszczeń w budynku, na cele użytkowe. Z uwagi na fakt, iż wysokość obrotów uzyskiwanych z tytułu najmu przekroczyła obowiązujący limit kwotowy, został podatnikiem podatku VAT.

W dniu 22 września 2011r. Wnioskodawca wraz z żoną na podstawie Aktu Notarialnego wnieśli tytułem wkładów po 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości opisanej wyżej do spółki jawnej, w której są wspólnikami.

Wnioskodawca wskazał, że zakup gruntu zabudowanego budynkiem, który miał miejsce w 2006r. nie był dokonany na cele działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

Wyżej wymieniony zakup w 2006r. nie był udokumentowany fakturą VAT.

Przedmiotowa nieruchomość została nabyta od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Wnioskodawcy przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Budowa budynku na przedmiotowej nieruchomości została zakończona w 1996r., budynek został wybudowany przez Wnioskodawcę, oddany od użytku został również w 1996r., w tym samym roku miało miejsce jego pierwsze zasiedlenie.

Od 2002r. na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomość w całości pozostawała w posiadaniu osoby trzeciej. W 2006r. na podstawie umowy sprzedaży Wnioskodawca wraz z żoną nabył tą nieruchomość.

Na nieruchomości znajduje się jeden budynek niemieszkalny, na gruncie przepisów mieszczący się zdaniem Wnioskodawcy w kategorii XVII (budynki handlu, gastronomii i usług) załącznika do ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane i symbolu PKOB 1230 (budynek handlowo-usługowy - ze względu na główne użytkowanie - około 50% pow. sklep, około 17% magazyn i 33% biuro).

W skład nieruchomości wchodzą trzy wyodrębnione geodezyjnie działki, budynek znajduje się na dwóch z nich.

Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie ww. budynku ani jego części w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przedmiotowy budynek ani jego część nie zostały ulepszone.

Na trzeciej działce, która nie jest zabudowana budynkiem znajduje się parking. Jest to budowla w rozumieniu Prawa Budowlanego trwale związana z gruntem. Parking został wybudowany przez Wnioskodawcę w 2001r. i nie przysługiwało mu prawo do odliczenia w związku z budową (budowa w systemie gospodarczym). Po wybudowaniu nie dokonywano żadnych ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Od 2007r. parking jest przedmiotem najmu łącznie z budynkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnoszony w formie wkładu przez Wnioskodawcę udział współwłasności nieruchomości do spółki jawnej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jako dostawa na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29 ust 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług z późn. zm. (Dz. U. z 2011r. nr 64 poz. 332)...

Zdaniem Wnioskodawcy (stanowisko ostatecznie sformułowane w piśmie z dnia 8 marca 2012r.), od dnia 1 grudnia 2008r. zmieniły się zasady opodatkowania wkładów (Dz. U. z 2008r. Nr 209 poz. 1320) - co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (z wyłączeniem jeśli przedmiotem wkładu będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).

Uznając że wniesienie wkładu w postaci gruntu wraz z budynkami jest równoznaczne z dostawą towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Od dnia 1 stycznia 2009r. dostawa budynków i ich części jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, art. 29 ust. 5 ustawy, który stanowi z kolei, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W związku z powyższym Wnioskodawca uznał transakcję wniesienia gruntu wraz z budynkiem i parkingiem (udział we współwłasności w nieruchomości) tytułem wkładu do spółki jawnej jako zwolnioną z podatku VAT na podstawie powołanego artykułu 43 ust. 1 pkt 10a, ponieważ w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało Wnioskodawcy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, oraz nie ponosił on żadnych wydatków na ich ulepszenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy o VAT. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Na mocy art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Współwłasność łączna z mocy prawa ustaje wraz z ustaniem tych stosunków prawnych.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 kc.).

Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Pod pojęciem dostawy towarów zgodnie z ww. art. 7 ust. 1 tej ustawy należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję dostawy towarów następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym, wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te - chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług - nie podlegają opodatkowaniu.

I tak w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnik tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Stosownie do art. 659 § 1 ustawy Kodeks Cywilny, zgodnie z którym przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Tak więc najem jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną; odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie najemcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu.

Wobec powyższego oddanie w ramach umowy najmu innemu podmiotowi nieruchomości skutkuje uzyskiwaniem korzyści majątkowej po stronie Wnioskodawcy.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że najem, wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywana jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Nieruchomość, o której mowa we wniosku była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej (Wnioskodawca działa w przedmiotowej sprawie w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) dlatego jej dostawa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, podstawowa stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Według art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała czy użytkowana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania czynności podlegających opodatkowaniu.

Ponadto, zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonaną z materiałów budowlanych i elementów składowych będącą wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

  1. obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    1. budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    2. budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    3. obiekt małej architektury;
  2. budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
  3. budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;
    3a)obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Zatem jeśli dana budowla w rozumieniu Prawa budowlanego nie została sklasyfikowana w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynek, mieści się w sekcji Obiekty inżynierii lądowej i wodnej.

W PKOB obiekty budowlane grupowane są w dwóch sekcjach: Budynki i Obiekty inżynierii lądowej i wodnej. Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w PKOB obiektami inżynierii lądowej i wodnej są wszystkie obiekty budowlane nie klasyfikowane jako budynki.

Z wniosku wynika, iż w dniu 22 września 2011r. Wnioskodawca wniósł tytułem wkładu 1/2 udziału we współwłasności nieruchomości do spółki jawnej, w której jest wspólnikiem.

Wnioskodawca zakupił w dniu 21 grudnia 2006r. grunt o powierzchni 0,2459 ha zabudowany budynkiem o kubaturze 800 m2. Zakup nie był dokonany na cele działalności gospodarczej Wnioskodawcy i nie był udokumentowany fakturą VAT. Przedmiotowa nieruchomość została nabyta od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Wnioskodawcy przy zakupie nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Budowa budynku na przedmiotowej nieruchomości została zakończona w 1996r., budynek został wybudowany przez Wnioskodawcę, oddany od użytku został również w 1996r.

Od 2002r. na podstawie umowy przeniesienia własności nieruchomość w całości pozostawała w posiadaniu osoby trzeciej.

Na nieruchomości znajduje się jeden budynek niemieszkalny o symbolu PKOB 1230 (budynek handlowo-usługowy - ze względu na główne użytkowanie - około 50% pow. sklep, około 17% magazyn i 33% biuro).

W skład nieruchomości wchodzą trzy wyodrębnione geodezyjnie działki, budynek znajduje się na dwóch z nich.

Na trzeciej działce, która nie jest zabudowana budynkiem znajduje się parking. Jest to budowla w rozumieniu Prawa Budowlanego trwale związana z gruntem. Parking został wybudowany przez Wnioskodawcę w 2001r. i nie przysługiwało mu prawo do odliczenia w związku z budową (budowa w systemie gospodarczym).

Z przywołanego powyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części, co do zasady, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacji gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili dostawy minął okres krótszy niż dwa lata.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków i budowli jest ustalenie, kiedy nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć także oddanie budynku do użytkowania na podstawie umowy najmu i dzierżawy, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (w tym również najem na cele mieszkaniowe podlegający zwolnieniu od podatku VAT). Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie również moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z wniosku wynika, że od 2007 roku Wnioskodawca jako osoba fizyczna zawarł umowy najmu pomieszczeń w budynku, na cele użytkowe. Z uwagi na fakt, iż wysokość obrotów uzyskiwanych z tytułu najmu przekroczyła obowiązujący limit kwotowy, został podatnikiem podatku VAT.

Od 2007r. parking jest przedmiotem najmu łącznie z budynkiem.

Wnioskodawca nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie ww. budynku i parkingu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz opis sprawy stwierdzić należy, że dostawa w dniu 22 września 2011r. w formie aportu do spółki ww. udziału w budynku handlowo-usługowym oraz parkingu nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem (za które należy uznać ich najem na cele użytkowe - czynność podlegająca przepisom ustawy o podatku od towarów i usług) a dostawą ww. budynku handlowo-usługowego oraz parkingu nie upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Tym samym ww. dostawa w formie aportu udziału w budynku handlowo-usługowym oraz parkingu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem nie jest dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT lub przed nim, ani też w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, dostawa gruntu na którym posadowiony jest budynek handlowo-usługowy oraz parking, również będzie korzystała ze zwolnienia od tego podatku.

Ponieważ ww. dostawa w formie aportu udziału w budynku handlowo-usługowym oraz parkingu korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zatem nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT ma bowiem zastosowania jedynie do budynków, budowli lub ich części, które nie są objęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, który uznał transakcję wniesienia gruntu wraz z budynkiem i parkingiem (udział we współwłasności w nieruchomości) tytułem wkładu do spółki jawnej jako zwolnioną z podatku VAT na podstawie powołanego artykułu 43 ust. 1 pkt 10a, należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego stanu faktycznego lub zmiany stanu prawnego.

Należy jednak zaznaczyć, że niniejsza interpretacja traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Ponadto należy podkreślić, iż zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W świetle powyższego nie ma możliwości wydania interpretacji indywidualnej, dla dwóch zainteresowanych osób fizycznych, na podstawie jednego wniosku.

Zatem interpretacja wydana na wniosek Wnioskodawcy nie będzie stanowiła jednocześnie interpretacji dla żony Wnioskodawcy, która jeśli jest zainteresowana uzyskaniem dla siebie interpretacji indywidualnej powinna złożyć odrębny wniosek, przedstawić właściwy dla siebie stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), pytanie oraz własne stanowisko w sprawie, jak również wnieść odrębną opłatę.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach