POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. - Interpretacja - PP/443-41/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2005, sygn. PP/443-41/05, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
ZP2-449/I/1/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 27-09-2005 roku (data wpływu 28-09-2005r) i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób :

- stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zmian.) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 28-09-2005 zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wnioskodawca wystosował następujące pytania:- Czy na jednym druku faktury, w którym wykazano sprzedaż towaru handlowego, w kolejnej pozycji mogę wykazać refakturę za koszt przesyłki?- Czy znając cenę usługi pocztowej mogę ją cząstkowo wykazywać jako refakturowanie usługi pocztowej w oparciu o jedną okresową fakturę Poczty Polskiej na zaliczkową wpłatę na poczet kilkuset przyszłych przesyłek objętych stawką zwolnioną VAT?- Czy stosując refakturowanie kosztu przesyłki będę mógł wykazywać go w stawce zwolnionej?

We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu sprzętem komputerowym, przesyłu danych - Internet oraz handlu art. spożywczymi - ciastka. Z tegp tytułu opłacam podatek dochodowy na zasadach ogólnych oraz podatek VAT. Większą część sprzętu komputerowego sprzedaję poprzez "sklepik internetowy" czyli dokonuję sprzedaży wysyłkowej. Towar handlowy do poszczególnych kontrahentów dostarczam korzystając z usług Poczty Polskiej, która to wystawia mi zbiorczą fakturę za wykonane usługi. Usługi świadczone przez Pocztę Polską są wykazywane w stawce zwolnionej z symbolem PKWiU 64.11.1. Praktycznie odbywa się to u mnie w następujący sposób: do dzisiejszego dnia towar wysyłany jest pojedyńczymi przesyłkami do poszczególnych kontrahentów konkretnego dnia. Za te przesyłki dostaję zbiorczą fakturę określającą koszt wykonanej usługi pocztowej za konkretny dzień. Od 1 października 2005r sytuacja będzie wyglądała inaczej, gdyż będę wpłacał zaliczkę na poczet przyszłych przesyłek na początku miesiąca, a po zakończonym miesiącu będę dopłacał do nadwyżki wykonanych usług pocztowych, bądź też będę dostawał fakturę korygującą z Poczty Polskiej, gdy liczba przesyłek będzie mniejsza niż wynikająca z wpłaconej zaliczki.W dniu 15-11-2005 r.uzupełnił Pan na wezwanie tut. urzedu stan faktyczny o okoliczność braku zawartych umów z kontrahentami , w których przewidywana byłaby możliwość refakturowania kosztów usługi pocztowej jak i to , że koszty usługi pocztowej byłyby odrębnie rozliczane.

Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisie art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn zm.) przedstawiono następujące stanowisko - cyt

. "Uważam, że mogę wykazać refakturę za koszt przesyłki, ponieważ w zupełnie oddzielnej pozycji wymieniam tą wartość a jest to refaktura nie własnej usługi a Poczty Polskiej i nie uzyskuje z tego tytułu przychodu, gdyż jest to koszt w wysokości ustalonej przez Pocztę Polską. Jako firma nie robię narzutu na ten rodzaj usługi.Uważam, że znając cenę usługi pocztowej mogę ją cząstkowo wykazywać jako refakturowanie usługi pocztowej w oparciu jedną okresową fakturę Poczty Polskiej. Uważam, że jest to prawidłowe , gdyż jest to częściowe przeniesienie kosztu jakim jestem obciążony przez Pocztę, na mojego kontrahenta, bez stosowania przeze mnie narzutu.Uważam, że refakturując koszty przesyłki mogę wykazywać go w stawce zwolnionej, gdyż usługę przesyłki towaru świadczy Poczta Polska, a ja jestem jedynie pośrednikiem w przenoszeniu tego kosztu na kontrahenta."

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów:- art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe,.

Zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn zm.) , jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Zagadnienia tego nie regulowały także przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz.50 z późn.zm.) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy. Jednak przyjęta praktyka, jak i orzecznictwo wydane w oparciu o stan prawny poprzednio obowiązujący, dopuszczają sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw.refaktur. Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczenia jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo, że podmiot refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy. Refakturowanie usług ze stawką dla nich właściwą (lub zwolnieniem podatkowym) jest możliwe wyłącznie jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:-strony zawartej umowy przewidują możliwość refakturowania,-w umowie dotyczącej świadczenia usługi zastrzeżone zostanie, że koszty usługi będą odrębnie rozliczane-nie doliczona zostanie żadna marża przez podatnika refakturującego usługę do wartości refakturowanej usługi.Jeżeli choć jeden z tych warunków nie zostanie spełniony to wówczas nie ma podstaw do odrębnego rozliczania przez usługodawcę nabywanych usług w związku ze świadczeniem usługi tj. do refakturowania.Ponadto należy podkreślić, iż na refakturze powinny być zamieszczone dane(wartość oraz stawka) wynikające z faktury dokumentującej poniesione koszty, natomiast w przypadku refaktury zakupów zwolnionych z podatku od towarów i usług podatnik wystawiający refakturę także stosuje zwolnienie od podatku.

Ze wskazanego stanu faktycznego wynika , że nie zawiera Pan umów z kontrahentami na okoliczność odrębnego rozliczania kosztów usług pocztowych. W przypadku barku takiej umowy należy potraktować jako całość zarówno poniesione wydatki oraz własną usługę i wówczas świadczoną usługę opodatkować według właściwej stawki podatku VAT.

Niniejsza interpretacja :-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,-nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim , w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5,00 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy ponadto dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 0,50 zł. , od każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim