Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od t... - Interpretacja - NP-C/005-148/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.09.2004, sygn. NP-C/005-148/04, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się, pod warunkiem że:

1) dostawcą towarów jest podatnik - o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, lub podatku od wartości dodanej, u którego wysyłane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

2) nabywcą towarów jest podatnik - o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, lub podatku od wartości dodanej - u którego nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika oraz osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w pkt 1.

Z treści wniosku Spółki wynika, że w następstwie dostawy dokonanej przez podatnika spoza terytorium Polski (którego przedmiotem działalności jest sprzedaż specjalistycznych urządzeń teleinformatycznych), nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Ponadto przedmiotem nabycia jest towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 (programator teleinformatyczny).

Biorąc pod uwagę charakter dostawy, rodzaj nabywanego towaru oraz status dostawcy (dostawa dokonana przez podatnika, któremu nie przysługuje zwolnienie na podstawie art. 113 ust. 1 i 9), spełnione są przesłanki , których zaistnienie powoduje, że występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a zatem zachodzi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przepis art. 97 ust. 1 ustawy o VAT nakłada na podatników, o których mowa w art. 15 - podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, obowiązek przed dniem dokonania pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia lub pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym , o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, że w art. 25 ust. 1 ustawy określono miejsce świadczenia (powstania obowiązku podatkowego) przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów. Zasadą jest (art. 25 ust. 1), że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane (opodatkowane) na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Natomiast w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy określono, że w przypadku gdy nabywcą w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest podatnik lub osoba prawna niebędącą podatnikiem, która nie podała, zgodnie z art. 97 ust. 10, numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL - wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2. Powyższej zasady nie stosuje się, jezeli nabywca dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podał numer przyznany mu dla potrzeb tych transakcji na terytorium innego niż terytorium kraju, o ile miejsce zakończenia wysyłki lub transportu towarów nie znajduje się na terytorium kraju.

Oznacza to, że jeżeli miejscem zakończenia wysyłki lub transportu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest Polska, nabycie to podlega opodatkowaniu w Polsce, nawet jeżeli nabywca wskazał numer identyfikacyjny przyznany mu przez inny kraj członkowski.

Biorąc powyższe uregulowania transakcję dokonaną przez Spółkę należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dokonane (opodatkowane) na terytorium Polski oraz ująć w deklaracji VAT-7. Ponadto Podatnik powinien złożyć deklarację podsumowującą, o której mowa w art. 100 ustawy.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto