POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/340/233/2005/MK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1473/WV/443/340/233/2005/MK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolitytekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.09.2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka jest producentem podzespołów do samochodów ciężarowych oraz przyczep.Część kontraktów zawartych przez Spółkę z dostawcami surowców i materiałów zawiera w warunkach płatności postanowienia o przyznaniu Spółce skonta (zazwyczaj 3%) z tytułu dokonania płatności za dostarczone towary w oznaczonym terminie, z reguły jest to termin 14 dni od dnia dokonania dostawy, w przeciwieństwie do zwykłego terminu zapłaty, który wynosi nawet do 90 dni. Wystawiane przez dostawców faktury podają ceny, kwoty podatku, kwoty należności ogółem, w wysokościach nie uwzględniających ewentualnego skonta. Zawieraj ą jedynie wzmiankę, że w razie płatności w terminie 14 dni, nabywcy przysługuje skonto w wys. 3% kwoty płatności. Spółka traktuje korzyść z tytułu skonta jako premię pieniężną, stanowiącą wynagrodzenie za świadczenie polegające na wcześniejszym udostępnieniu kapitału. Uważa, iż płacąc przed terminem, wykonuje usługę na rzecz swoich dostawców. Z tego tytułu wystawia na nich faktury, opiewające na kwotę premii (skonta). W fakturze wykazuje podatek należny VAT według stawki podstawowej 22%.Spółka płaci za nabywane materiały i surowce w terminach uprawniających do skorzystania ze skonta. Z należnej dostawcom kwoty płatności Spółka potrąca w momencie płatności kwotęprzysługującej jej premii (skonta ). Faktycznie płaci więc sumę od razu pomniejszoną o skonto. Z założenia przyznane skonto nie pomniejsza ceny towaru, a jedynie odnosi się do warunków płatności. Spółka wykazuje wynagrodzenie otrzymane tytułem zapłaty przed terminem jako przychody finansowe.

Pytanie podatnikaW świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego w tym zakresie prawa Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska, według którego:l.czy świadczenie Spółki na rzecz jej dostawców polegające na przedterminowej zapłacie należności z tytułu dokonanych dostaw materiałów do produkcji, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. l pkt l w związku z art. 8 ust. l ustawy o VAT;2.czy podstawą opodatkowania VAT ww. usługi jest zgodnie z art. 29 ust. l kwota należna, tj. wartość skonta, pomniejszona o wartość podatku;3.czy Spółka jest obowiązana do wystawienia faktury VAT w terminie 7 dni od wykonania usługi, tj. zapłaty ze skontem.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Z ekonomicznego punktu widzenia uzyskana przez Spółkę premia w postaci skonta nie stanowi formy podzielenia się przez strony umowy wypracowaną przez sprzedawcę marżą, ale stanowi wynagrodzenie Spółki za wcześniejsze udostępnienie kapitału.Sprzedawca otrzymuje bowiem wcześniej swoje wynagrodzenie i nie musi ponosić kosztów finansowania zewnętrznego (np. kosztów kredytu obrotowego). W rozważanym stanie premia dotyczy warunków płatności a nie ustalonej ceny towarów.Wszelkich upustów, rabatów i innych obniżających ceny promocji uzyskiwanych przez nabywców po lub w momencie dokonania zakupów, których przyznanie nie jest uzależnione od spełniania przez nich jakichkolwiek świadczeń na rzecz zbywcy dotyczy dyspozycja art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. W związku z udzieleniem przez zbywcę rabatów tego rodzaju po wystawieniu faktury zobowiązani są oni na podstawie § 16 rozporządzenia o VAT do wystawienia faktury korygującej.W przypadku jednak, gdy przyznanie premii nie powoduje obniżenia ceny sprzedaży i zarazem zależy od przedterminowej zapłaty, czyli realizacji na rzecz zbywcy określonego świadczenia, następuje wykonanie usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. W związku z tym wykonanie takiej usługi powinno zostać udokumentowane wystawioną przez Spółkę fakturą VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne nabywcom.

Dotyczy to także przypadków kiedy sprzedawca z różnych przyczyn (np. dokonania u niego zakupów w dużych ilościach w określonym czasie) po dokonaniu dostawy udziela nabywcy tzw. premii pieniężnej polegającej na wypłacaniu określonych kwot pieniężnych.

Różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą do ich wypłacenia sprawia, że skutki podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wypłacanych nabywcom premii pieniężnych powinny być ustalane w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego występującego u podatnika, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności wiążących się z dokonaniem tych wypłat.

Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są od wielu czynników, tj. m. in. od ustalenia za co faktycznie premie zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp.Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż premia pieniężna wypłacana jest nabywcom, którzy dokonują zapłaty za towary przed terminem płatności, wynikającym z wystawianych faktur VAT.W przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, iż istnieje ścisły związek pomiędzy wypłacaną premią a dostawą towarów - konkretną transakcją.W przypadkach, gdy wypłacona premia pieniężna związana jest z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jako rabat, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.(Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. l i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 971).

W § 19 ust l w/cyt. rozporządzenia zawarto unormowania, iż w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. § 19 ust. 5 rozporządzenia określa natomiast, że nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał.

Wobec powyższego Spółka postępuje nieprawidłowo traktując dokonanie wcześniejszej zapłaty jako usługę, gdyż zachowanie to, w tej sytuacji można powiązać z poszczególnymi dostawami i powinno być traktowane jako rabat, więc dostawca powinien, w każdym takim przypadku , wystawić fakturę korygującą, którą odbiorca (Wnioskodawca ) powinien ująć w rejestrze zakupu i dokonać zmniejszenia podatku naliczonego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu