POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-103A/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. PP/443-103A/05, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) oraz art. 41 ust. 1 i art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stwierdzam, iż przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2005 r. stanowisko Spółdzielni, że zastosowanie 7% stawki podatku od towarów i usług dla świadczonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego usług polegających na okresowym przeglądzie instalacji gazowej (PKWiU 74.30.15) nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.07.2005 r. złożony został w tut. Urzędzie wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Poruszono w nim pięć zagadnień.
W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczącego zastosowania 7% stawki podatku do usług polegających na przeglądach instalacji gazowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono, iż właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany zgodnie z art. 61 Prawa Budowlanego użytkować obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym.
Natomiast w świetle art. 62 ww. prawa użytkowany obiekt powinien być w czasie jego eksploatacji poddawany okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności.

Aby zostały spełnione powyższe wymogi Spółdzielnia zleca okresowo wykonanie usługi - przegląd instalacji gazowej,

Podatnik w swoim wniosku podał klasyfikację PKWiU ww. usługi - 74.30.15.

Zdaniem Spółdzielni usługi te jako roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym winny być opodatkowane 7% stawką podatku VAT, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Natomiast identyczne usługi wykonywane w lokalach niemieszkalnych (użytkowych) według Podatnika powinny być opodatkowane stawką podatku w wysokości 22%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje;

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z art. 2 pkt. 12 cytowanej wyżej ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - 111, budynki mieszkalne jednorodzinne - 112.

Z definicji pojęcia "konserwacja", zawartej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836) wynika, że jest to wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku (§ 3 pkt 4).

Natomiast posiłkując się Słownikiem Języka Polskiego pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka tom I litery A-K, wydanym przez PWN przez określenie "konserwacja" rozumie się utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem, zniszczeniem lub zepsuciem.

Stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych, remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Generalnie usługi polegające na przeglądach stanu technicznego m.in. instalacji gazowych, nie można uznać za remont lub roboty konserwacyjne w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu, wobec czego nie korzystają one z opodatkowania stawką 7%.Zatem usługi zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 74.30. tj. usługi w zakresie badań i analiz technicznych podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za nieprawidłowe.

Pozostałe zagadnienia poruszone ze wniosku wyłączono do odrębnego rozstrzygnięcia.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji Podatkowej).

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji Podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b § 5 Ordynacji.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji Podatkowej).
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim