Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w dniu 01.03.2005 r. umowę sprzedaży ratalnej z kontrahentem mającym siedzibę n... - Interpretacja - USIII/443-25/1/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.07.2005, sygn. USIII/443-25/1/05, Urząd Skarbowy w Radomsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w dniu 01.03.2005 r. umowę sprzedaży ratalnej z kontrahentem mającym siedzibę na terenie Republiki Czeskiej, dotyczącą nabycia obudów ("hardware"). Zgodnie z przedstawioną przez Spółkę definicją, w/w obudowa jest to zestaw podzespołów, który po dodaniu oprogramowania stanowi automat do gier hazardowych. W zamian za przeniesienie własności przedmiotowego towaru, Jednostka oprócz zapłaty uzgodnionej ceny, musi zapłacić określone w umowie odsetki od udzielonego kredytu kupieckiego w wysokości 12% wartości ceny za obudowy. Zapłata ceny oraz odsetek od kredytu kupieckiego nastąpi na podstawie faktur w ratach, płatnych w wysokości i terminach, określonych w kalendarzu ratalnym. Przedmiotowy towar został dostarczony do Spółki na początku marca 2005 r., a faktury na obudowy zostały wystawione w dniu otrzymania towaru. Termin płatności pierwszej raty (za cenę i odsetki) przypada na sierpień 2005 r. W myśl postanowień w/w umowy sprzedawca wystawi odrębną fakturę na odsetki od kredytu kupieckiego.

Spółka zwraca się z pytaniem, czy podstawa opodatkowania podatkiem VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (obudów) obejmuje odsetki od przedmiotowego kredytu kupieckiego. Jeżeli podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obejmuje w w/w przypadku odsetek od kredytu kupieckiego, to Jednostka prosi o udzielenie informacji czy powyższe odsetki są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, w/g jakiej stawki podatkowej i kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika odsetki od kredytu kupieckiego, w przedmiotowej sprawie nie należy wliczać do podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Odsetki te należy traktować jako import usług finansowych, zwolnionych od podatku VAT (pozycja 3 załącznika nr 4 ustawy o podatku VAT).
W uzupełnieniu do złożonego wniosku w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w dniu 16.06.2005 r. Jednostka złożyła kserokopię przedmiotowej umowy sprzedaży ratalnej.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Zgodnie z ust. 2 podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.



Z umowy przedstawionej przez podatnika wynika, że odsetki od kredytu kupieckiego nie zostały wliczone w cenę towaru. Będą pobierane od miesiąca sierpnia 2005 r., czyli po dostawie towaru, która miała miejsce w miesiącu marcu 2005 r.

Kwestia dotycząca zaliczenia odsetek od kredytu kupieckiego nie została uregulowana w powyższym przepisie, również w innych przepisach ustawy o podatku VAT nie ma unormowań, które w sposób jednoznaczny wskazywałyby wpływ odsetek naliczanych odbiorcy na podstawę opodatkowania w podatku VAT.

Przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością stosowania krajowego prawa podatkowego w taki sposób, aby nie było to sprzeczne z normami prawa wspólnotowego. Z ogłoszenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11.05.2004 r. w sprawie stosowania prawa Unii Europejskiej wynika, że na porządek prawny Unii Europejskiej składają się prawo pierwotne oraz prawo wtórne, uzupełniane orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który został powołany w celu kontrolowania przestrzegania oraz dokonywania wykładni prawa wspólnotowego. Podstawową zasadą prawa wspólnotowego, ustaloną w orzecznictwie ETS, jest zasada nadrzędności, która przewiduje, że prawo pierwotne oraz akty wydawane na jego podstawie będą stosowane przed prawem krajowym.
Wydawane przez Radę UE dyrektywy zmierzające do harmonizacji VAT, jak również wykładnia ich postanowień dokonywana przez ETS mają wiążący charakter dla organów państw członkowskich. Jedną z najważniejszych dyrektyw systemowych dla stworzenia jednolitej konstrukcji podatku VAT w państwach Unii, jest Szósta Dyrektywa Rady z 17.05.1977 r.

Zgodnie z art. 11(A)(1)(a) tej Dyrektywy podstawę opodatkowania stanowi: w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż wymienione w punktach (b), (c) i (d) - wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu tych czynności, włączając subwencje bezpośrednio związane z ich ceną.
Problem związany z opodatkowaniem odsetek od kredytu kupieckiego był przedmiotem orzeczenia ETS w sprawie C-281/91 pomiędzy Muys"en De Winter"s Bouwn-en Aannemingsbedrijf BV a Staatssecretaris van Financien (Holandia). ETS wskazuje na konieczność odmiennego traktowania sytuacji gdy odsetki są naliczane za okres do dnia realizacji dostawy lub wykonania usługi, czyli powstania obowiązku podatkowego oraz sytuacji gdy odsetki od odroczonej płatności są należne za okres po zrealizowaniu dostawy lub wykonaniu usługi. W sytuacji zapłaty odsetek za okres po zrealizowaniu dostawy odsetki nie są wliczane do podstawy opodatkowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi.

W myśl art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 (m.in. usługi finansowe - ust. 4 pkt 4 art. 27) są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT - Wykaz usług zwolnionych od podatku - zostały wykazane usługi pośrednictwa finansowego /PKWiU -Sekcja J ex (65-67)/, których świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Zgodnie więc ze stanowiskiem Jednostki w/w odsetki naliczone od kredytu kupieckiego nie będą wchodziły w skład podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lecz będą stanowiły odrębną usługę, opodatkowaną w Polsce. W przypadku, gdy przedmiotowa usługa posiada kod w/g PKWiU - Sekcja J ex (65-67) i została wymieniona w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, to na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Radomsku