Postanowienie - Interpretacja - 1403-PP/4430-20/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. 1403-PP/4430-20/05, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a par. 1, 3, 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 86 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a, ust. 3, ust. 5, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 24.05.2005r. (do tutejszego urzędu wpłynął 01.06.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanowił:- uznać stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 24.05.2005r., dotyczącym prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup gazu do samochodu marki Żuk, za prawidłowe.

Zgodnie z 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Według art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy stanowi natomiast, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 i 5 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000zł.Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Z przepisu tego wynika, że pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym tego ustępu, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 art. 86. Przepis ten zrównuje więc z samochodami osobowymi niektóre pojazdy tylko w sytuacji, gdy w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie stosownej decyzji nie mają one określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, a nie wtedy gdy podatnik wyciągu takiego nie posiada.W przedstawionych uregulowaniach ustawodawca ograniczył prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabywania przez podatnika gazu wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, czyli innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357 kg + n x 68 kg oraz samochodów uznanych za samochody osobowe.

Brak u podatnika wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, w świetle w/w przepisów, nie powoduje uznania posiadanego pojazdu za samochód osobowy. Wystarczającym warunkiem dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie gazu wykorzystywanego do napędu posiadanego samochodu, jest, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność samochodu jest wyższa niż określona wzorem z art. 86 ust. 3 ustawy.

Jeżeli zatem podatnik jest w stanie udowodnić, że dopuszczalna ładowność używanego samochodu jest wyższa niż określona w/w wzorem, to ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu gazu wykorzystywanego do jego napędu na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego uznać należy, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w przypadku nabywania gazu wykorzystywanego do napędu posiadanego samochodu marki Żuk o dopuszczalnej ładowności 1000kg i 2 miejscach siedzących, jeżeli z homologacji dla tego typu pojazdu wynika, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem (na podstawie danych zawartych w tej homologacji).

Naczelnik Urzędu Skarbowego zwraca jednak uwagę, że możliwość odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup gazu do napędu posiadanego przez wnioskodawcę samochodu, na zasadach przedstawionych powyżej istniała tylko do dnia 22.08.2005r. Z dniem tym weszły w życie przepisy art. 1 pkt 20, pkt 22 lit. a oraz lit. b w zakresie dotyczącym ust. 3a pkt 6, pkt 39 oraz art. 2, 4 i 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90, poz. 756). Przepisy te wprowadziły nowe zasady dotyczące między innymi odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie