Starostwo Powiatowe w Biłgoraju wnioskiem z dnia 17 czerwca 2004r, uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2004r. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Ska... - Interpretacja - PPDE/443-17/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PPDE/443-17/2004, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju wnioskiem z dnia 17 czerwca 2004r, uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2004r. zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), a w szczególności o wyjaśnienie:1. czy przekazanie osobom fizycznym nagród rzeczowych w konkursach i zawodach sportowych, a zakupionych przez Starostwo, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Starostwo wyraża przekonanie, iż jest to czynność nie objęta PTU. 2. czy przekazanie w ramach reprezentacji i reklamy towarów oraz usług w postaci wyżywienia dla gości w ramach różnych uroczystości jest opodatkowane PTU. Tutaj również Starostwo wyraża pogląd, iż nie podlega to podatkowi od towarów i usług.3. czy w przypadku, gdy udział sprzedaży opodatkowanej w czynnościach od których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest znikomy można nie prowadzić rejestru zakupu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) uprzejmie wyjaśnia. Wyłączenie organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy z kategorii podatników podatku od towarów i usług ma charakter przedmiotowo - podmiotowy i jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, musi być interpretowane bardzo ściśle. Wyłączenie to ma miejsce w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków: 1.jego podmiotem są jedynie organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy (kryterium podmiotowe wyłączenia),2.odnosi się ono jedynie do tych czynności podlegających wyłączeniu podmiotów, w których realizują one zadania nałożone na nie przepisami prawa i to zadania do realizacji których zostały powołane (kryterium przedmiotowe wyłączenia).

Tym samym organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy na gruncie podatku VAT mogą występować w dwoistym charakterze:1.podmiotów niebędących podatnikami podatku od towarów i usług, gdy realizują zadania w oparciu o reżim publicznoprawny, nałożone na nich przepisami prawa, oraz2.podatników podatku od towarów i usług, gdy wykonują czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, a więc w ramach reżimu prywatnoprawnego.

Taki dualizm sytuacji prawnej tych podmiotów powoduje, że wszystkie zakupy towarów oraz usług czynione przez te organy wymagają wydzielenia podatku naliczonego związanego z działalnością, w której nie są podatnikami podatku od towarów i usług oraz związanego z ich działalnością jako podatników opodatkowaną VAT.

W świetle powyższego, przekazywania towarów jako nagrody w konkursach i zawodach sportowych nie można uznać za realizowane w ramach reżimu publicznoprawnego nałożonego przepisami prawa, dlatego też nie jest to czynność wyłączona z obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy o podatku VAT zarówno przekazanie towarów i usług dla zwycięzców konkursów i zawodów sportowych jak i takie przekazanie w ramach reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Wyjątkiem są objęte przypadki, gdy przekazany towar, jako nagroda lub w ramach reprezentacji i reklamy spełnia kryterium prezentu o małej wartości, tj. towaru wręczonego przez podatnika jednej osobie o łącznej wartości nie przekraczającej 50 zł w roku podatkowym. Ponadto dla przekazania prezentu małej wartości jako czynności nie objętej PTU ustanowiono szereg przepisów szczegółowych w art. 7 ust. 3 - 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy u darczyńcy podatek naliczony przy nabyciu towarów, które są przeznaczone na darowiznę lub zostaną przekazane w formie darowizny podlega odliczeniu od podatku należnego na zasadach ogólnych. Czynność darowizny podatnik darczyńca dokumentuje fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy).

W art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że czynni podatnicy tego podatku mają obowiązek prowadzić ewidencje, które między innymi zawierają kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego i inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej VAT - 7. Przepisy ustawy nie przewidują żadnych wyjątków w tym zakresie dla czynnych podatników VAT.

Urząd Skarbowy w Biłgoraju