Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi s... - Interpretacja - BPI/443-249/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. BPI/443-249/04, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4 art., art120 ust.17 i 19 oraz art.124. Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lita ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust.3-7 suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art.29 ust.4. Zgodnie z art.90 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w stosunku do towarów i usług które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art.120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535), w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaż, podstawa opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku. Zgodnie z art.120 ust.19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust.4.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym zapytaniu wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dostawie towarów używanych (samochody), gdzie podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia. Podatnik nabywa towary i usługi związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Biorąc pod uwagę cytowane przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług tutejszy organ wyjaśnia, że generalna zasada dotycząca prawa do obniżenia podatku należnego została określona przez ustawodawcę zgodnie z art.86 ust.1 przedmiotowego aktu prawnego.W myśl cytowanego wyżej przepisu podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów w zakresie w jakim towary i usługi nabywane przez podatnika wykorzystywane są do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Kwoty podatku naliczonego stanowią sumy kwot podatku określone w fakturach otrzymywanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem otrzymanych rabatów. Ustawodawca jednak ograniczył przedmiotowe prawo: w odniesieniu do podatników, którzy wykonują czynności polegające na dostawie towarów używanych, gdzie podstawą opodatkowania została zdefiniowana zgodnie z art.120 ust.4 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, wyłącznie w zakresie nabywanych przez podatnika towarów używanych jeżeli podlegały opodatkowaniu marżą (patrz art. 120 ust.19 ustawy z dnia 11 marca 2004r.), oraz w sytuacjach gdy podatnik wykonuje czynności w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z ktorymi takie prawo mu nie przysługuje, gdzie obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych wyłącznie z czynnościami w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego - patrz art.90 ust.1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Oznacza to, że podatnik wykonujący czynności polegające na dostawie towarów używanych będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabywania usług i towarów w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z wyjątkiem nabywanych przez podatnika towarów używanych gdzie podstawę opodatkowania przy ich nabyciu stanowi marża - patrz art.120 ust.19 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług), wyłącznie w takiej części w jakiej w jakiej nabywane towary i usługi będą wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje to prawo. Zatem w przedmiotowej sytuacji podatnik powinien odrębnie określić kwoty podatku naliczonego (odliczając częściowo podatek naliczony), które będą związane wyłącznie z czynnościami do których przedmiotowe prawo ma zastosowanie ( w opisanym przypadku jest to kwota marży) - patrz art.90 ust.1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może umniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których jednostce przysługuje takie prawo (patrz art.90 ust.2 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r.).

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald