W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 29.06.2004 r.nr (...), dotyczące stosowania przepisów art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o poda... - Interpretacja - PP/443/227/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. PP/443/227/2004, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 29.06.2004 r.nr (...), dotyczące stosowania przepisów art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje :

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik obowiązany jest do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 2 i 3 ww. ustawy).

Do obrotu, o którym wyżej mowa nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 w poz. 3 w zakresie, w jakim czynności te są wykonywane sporadyczne (art. 90 ust. 6 ustawy).

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych, będących majątkiem własnym. Spółka również, w ramach przedmiotu działalności określonego w statucie, dokonuje dostawy lokali użytkowych i garaży osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym. W 2003 r. Spółka dokonała 35 transakcji związanych z dostawą nieruchomości użytkowych.

Biorąc zatem pod uwagę definicję działalności gospodarczej określoną w art. 15 ust 2 wyżej powołanej ustawy (działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób czestotłiwy) oraz fakt, iż dostawa nieruchomości użytkowych stanowi przedmiot działalności gospodarczej Spółki, nie można uznać, że dokonywane przez Spółkę dostawy nieruchomości użytkowych są czynnościami wykonywanymi sporadycznie.

W związku z powyższym, do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, należy wliczyć obrót uzyskany z transakcji dostawy nieruchomości użytkowych.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze