Odpowiadając na zapytanie z dnia 27.07.2004 r. (wpływ do US 02.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 25.08.2004 r. (data wpływu do US 30.08.2004 r.)... - Interpretacja - USIV/I/443-113/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. USIV/I/443-113/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 27.07.2004 r. (wpływ do US 02.08.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 25.08.2004 r. (data wpływu do US 30.08.2004 r.), w sprawie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na przewozie towarów w śródlądowym transporcie wodnym. Dzierżawi Pan pchacza od podmiotu polskiego, na zlecenie którego wykonuje Pan usługi przewozowe. Pana zleceniodawca (podmiot polski) otrzymuje zamówienia na przewóz towarów od podmiotu niemieckiego. Za wykonaną usługę obciąża Pan firmę polską i stosuje Pan stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Zapytanie Pana dotyczy stawki podatku od towarów i usług właściwej przy:

  1. przewozie towarów na terenie Niemiec (usługa przewozu towarów na terenie Niemiec jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),
  2. przewozie towarów z Polski do Niemiec,
  3. przewozie towarów z Niemiec do Polski
    we wszystkich przypadkach na zlecenie podmiotu polskiego, który dla celu tych transakcji posługuje się polskim numerem NIP i zarejestrowany jest w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Pana zdaniem zgodnie z art. 28 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy we wszystkich ww. sytuacjach powinien Pan zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Pana stanowisko w sprawie jest słuszne.

Stosownie do art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa wyżej, jest również, na podstawie art. 28 ust. 2 ww. ustawy, usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

Zgodnie z ust. 3 ww. artykułu w przypadku gdy nabywca wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Na podstawie cytowanych wyżej przepisów miejscem świadczenia przez Pana wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów (przewóz towarów na terenie Niemiec, przewóz towarów z Polski do Niemiec, przewóz towarów z Niemiec do Polski) na zlecenie podmiotu polskiego, który dla celu tych transakcji posługuje się polskim numerem NIP i zarejestrowany jest w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług, jest Polska. W związku z tym świadczone przez Pana usługi, o których mowa wyżej, podlegają opodatkowaniu w Polsce. Stosownie do art. 41 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy usługi te opodatkowane są 22% stawką podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Olsztynie