W związku z pismem z dnia 22.07.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 26.07.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania ... - Interpretacja - PP/443-46/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.08.2004, sygn. PP/443-46/04, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 22.07.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 26.07.2004 r.) w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje:

Z Pani pisma wynika, że dokonała Pani sprzedaży nieruchomości , składającej się z działki, stanowiącej podwórze i rolę. Nie prowadziła Pani i nie prowadzi działalności gospodarczej, a nieruchomość, której sprzedaż udokumentowana została aktem notarialnym, stanowi Pani własność. W swoim piśmie zwraca się Pani z zapytaniem czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, co następuje;

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art.15 ust.2 cyt. ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z pisma Pani wynika, że dokonała Pani sprzedaży nieruchomości, która była Pani własnością, a dokonanie tej sprzedaży nie wskazuje na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym, nie będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest Pani zobowiązana do opodatkowaniu podatkiem VAT dokonanej czynności.

Stanowisko Pani w tej sprawie jest więc prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich