Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - PP/443/91/04/MG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.09.2004, sygn. PP/443/91/04/MG, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo Podatnika bez znaku z dnia 01.07.2004 r. (data wpływu: 06.07.2004 r.) wyjaśnia, co następuje:

Z treści zapytania wynika, że Podatnik prowadzi aptekę. Za część wydawanych pacjentom leków otrzymuje refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych ewidencjonowana jest przy zastosowaniu kas fiskalnych. Pytanie Podatnika dotyczy momentu naliczania i deklarowania należnego podatku VAT od sprzedaży produktów medycznych.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej " ustawą " - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 ustawy. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku wydania leku nabywcy obrotem jest cała należna kwota za dany lek. Z treści zapytania wynika, że refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia następuje po wydaniu leków.

Zapis art. 19 ust. 1 ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części (art. 19 ust. 21 ustawy). Zatem w momencie sprzedaży leku obowiązek podatkowy powstaje od tej części należności za leki, którą płaci klient, natomiast obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych refundacji do leków powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.

Dostawa towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych ewidencjonowana jest za pomocą będących w posiadaniu Podatnika kas fiskalnych zgodnie z przepisem art. 111 ust. 1 ustawy. Paragon fiskalny potwierdzający sprzedaż, stosownie do zapisu § 4 ust. 1 pkt 6 lit. f rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami), obligatoryjnie musi zawierać cenę jednostkową towaru. W związku z tym, uwidoczniona na paragonie cena musi stanowić cenę urzędową w przypadku, gdy taka cena została ustalona, względnie ceną należną za dany produkt medyczny.
Przepisy cyt. rozporządzenia nie przewidują odstępstwa od tej zasady i nie zezwalają na ewidencjonowanie części ceny, lub na odstąpienie od zaewidencjonowania sprzedaży towaru. Tak więc, sprzedaż przez aptekę leków i wyrobów medycznych wydawanych za częściową odpłatnością lub bezpłatnie uprawnionym osobom, na podstawie przepisów szczególnych, winna być zaewidencjonowana przy zastosowaniu kas rejestrujących w momencie wydania towaru, według obowiązujących cen sprzedaży.

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście