Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1207/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.08.2004, sygn. PI/005-1207/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

  • Podatnik wykonał usługę transportowo-spedycyjną jako przewoźnik-spedytor dla firmy transportowej z USA.
  • Przewożony towar był przeznaczony dla odbiorcy z Rosji.
  • Miejsce wyjazdu (nadania) - Niemcy.
  • Trasa przewozu przebiegała z Niemiec do Rosji poprzez Litwę. Podatnik świadczył usługę transportu na odcinku Niemcy - Litwa. Z Litwy na Rosję towar przewoziła firma rosyjska.

Trasa przewozu została udokumentowana międzynarodowym listem przewozowym CMR i dowodem odprawy celnej wywozowej (JD SAD) na Litwie.

Ocena prawna stanu faktycznego

Ustawa o podatku od towarów i usług w sposób odrębny reguluje opodatkowanie usług transportu towarów świadczonych na terytorium kraju oraz transgranicznych usług transportu towarów (transport międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy transport towarów).

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy usługi transportu są opodatkowane co do zasady w miejscu, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Art. 83 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy definiuje pojęcie transportu międzynarodowego jako:

pkt 1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

pkt 3) usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Zgodnie z powyższą definicją za transport międzynarodowy uważa się:

  • transport, który rozpoczyna się w Polsce i kończy w kraju spoza UE, rozpoczyna się w kraju spoza UE i kończy w Polsce oraz, który rozpoczyna się i kończy w krajach spoza UE, jeżeli transport w części przebiega przez Polskę lub zaczyna się w kraju UE i kończy poza UE, albo też zaczyna poza UE i kończy w kraju UE, gdy trasa w pewnym odcinku przebiega przez Polskę.
  • usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej związane z w/w usługami.

Zgodnie z przedstawionym przez Podatnika stanem faktycznym, Podatnik wykonuje usługę transportowo-spedycyjną na odcinku Niemcy - Polska - Litwa, która jest częścią usługi transportowej na trasie Niemcy - Rosja, a zatem usługi spełniającej definicję usług transportu międzynarodowego.

Stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%.

Ustawodawca w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy określił, że dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług o których mowa w ust. 1 pkt 23 (usług transportu międzynarodowego) są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora: list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),...".

Reasumując, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy, podatnik ma prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% jedynie do usług transportu towarów wykonanych na odcinku krajowym, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów.

Izba Skarbowa w Gdańsku