P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ZP/443-227/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. ZP/443-227/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jest oddziałem niemieckiej spółki jawnej (dalej "Spółka"), która od 2000 r. jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług.

W grudniu 2004 r. Wnioskująca została zarejestrowana w KRS jako X Transport GmbH Co. OHG Spółka jawna Oddział w Polsce. W dniu 20.04.2005 r. Wnioskująca złożyła zgłoszenie aktualizacyjne NIP 2 oraz zgłoszenie aktualizacyjne VAT R, które następnie zostało skorygowane i Wnioskująca została zarejestrowana jako podatnik VAT, niezależnie od rejestracji "Spółki".

Jak podnosi Wnioskująca, stosownie do przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), pod pojęciem oddziału rozumie się wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Przepisy przywoływanej ustawy wskazują, iż przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "oddziałami". Przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Ponadto, zdaniem Wnioskującej, w myśl przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP". Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wyżej wymienione, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.

Jednocześnie, jak podnosi Wnioskująca, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskująca zwraca się o wyjaśnienie, czy w tym przypadku mamy do czynienia z niemiecką spółką jawną, podatnikiem VAT posiadającym numer NIP, która utworzyła w Polsce oddział, któremu nadany został numer NIP ?

Zdaniem Wnioskującej, w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia z podatnikiem któremu został nadany numer NIP, będącym oddziałem niemieckiej spółki jawnej, która również jest podatnikiem VAT posiadającym numer NIP.W związku z powyższym, w opinii Wnioskującej "Spółka" powinna składać odrębne deklaracje VAT-7 i jako podatnik VAT nabywa prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego od zakupu towarów i usług na potrzeby działalności opodatkowanej. Również Wnioskująca powinna składać odrębne od "Spółki" deklaracje VAT-7 i korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług na potrzeby działalności opodatkowanej. Ponadto, zdaniem Wnioskującej, usługi jakie Ona świadczy na rzecz "Spółki" podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a "Spółka" ma prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących świadczenie usług.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 przywoływanej ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Stosownie do przepisów ust. 4 tegoż artykułu, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego". Natomiast, w myśl przepisów ust. 12 ww. artykułu, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik obowiązany jest zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia w którym nastąpiła zmiana.

Ponadto, unormowania dotyczące tworzenia przez przedsiębiorców zagranicznych oddziałów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynikają z przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Obowiązek wpisu tworzonego oddziału do rejestru przedsiębiorców świadczy, iż oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest odrębną od tego przedsiębiorcy jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, a wpis ten służyć ma między innymi do uzyskania przez oddział statusu podatnika.

Stosownie natomiast do przepisów art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej "NIP". Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.

Zatem, zarejestrowanie w KRS nowej jednostki w formie oddziału zagranicznego przedsiębiorcy, winno skutkować wystąpieniem tego przedsiębiorcy do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Dotychczasowy oddział główny posiadający odrębny numer NIP powinien się nim posługiwać do czasu utraty bytu prawnego.

Oddział nie ma wprawdzie osobowości prawnej w rozumieniu przepisów art. 33- 43 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) i działa w ramach zdolności prawnej przedsiębiorcy zagranicznego, jednakże w związku z regulacją zawartą ww. art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nie można odmówić mu odrębnej podmiotowości w zakresie prawa podatkowego. Stąd też brak jest podstaw do odmowy rejestracji dla celów podatku od towarów i usług oddziału przedsiębiorcy zagranicznego, jeżeli przedsiębiorca zagraniczny jest już zarejestrowanym w Polsce podatnikiem lub odwrotnie.

Stosownie do przepisów art. 99 ust. 1 przywoływanej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając na uwadze powyższe unormowania oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż oddział przedsiębiorcy zagranicznego jest odrębną od tego przedsiębiorstwa jednostką organizacyjną. Oddział jako zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług składa odrębne deklaracje VAT-7 i korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług na potrzeby działalności opodatkowanej.

Wobec powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia orzec jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu