Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdza, iż stanowisko podatnika zajęte we wniosku z dnia 17.11.2005r. jest prawidłowe. - Interpretacja - NP/443-35/ECH/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.12.2005, sygn. NP/443-35/ECH/2005, Urząd Skarbowy w Krotoszynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdza, iż stanowisko podatnika zajęte we wniosku z dnia 17.11.2005r. jest prawidłowe.

Ze złożonego w dniu 17.11.2005r. wniosku w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji metalowych elementów (balustrady, kraty, poręcze i inne konstrukcje metalowe) oraz ich montażu w budynkach mieszkalnych.

W związku z powyższym sformułowano następujące pytanie: Czy w stosunku do wytwarzanych elementów z metalu i ich montażu w budynkach mieszkalnych (PKOB 11) ma zastosowanie preferencyjnej stawki VAT w wysokości 7%?

Zdaniem podatnika dostawa elementów z metalu wraz z ich montażem w budynkach mieszkalnych podlega opodatkowaniu stawką 7%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnik ma prawo do opodatkowania czynności stawką obniżoną 7% tylko w takim zakresie, w jakim przewidują to przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 01.05.2004r. do 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się - na postawie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów: 111- budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przepisów wynika, iż 7% stawka podatku może być stosowana jeżeli:usługa według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowana jest jako roboty budowlane,przedmiotem działalności jest świadczenie usług budowlanych,usługa wykonywana jest w obiekcie budownictwa mieszkaniowego,na fakturze dokumentującej wykonanie usługi powołany jest przepis, na podstawie którego stosuje się obniżoną stawkę podatku VAT (w tym przypadku jest to art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług).

Należy tutaj również dodać, iż przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatkowej uzależnione jest także od zawartej pomiędzy stronami umowy cywilnoprawnej. W przypadku, gdy podatnik z nabywcą zawiera umowę na wykonanie usługi remontowo-budowlanej obejmującej swoim zakresem robociznę i materiał mamy, do czynienia ze świadczeniem kompleksowej usługi, której podstawa opodatkowania obejmuje całość świadczenia. Faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać wówczas jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami.

Podsumowując, jeżeli podatnik wykonuje roboty budowlane w budynkach mieszkalnych, to ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotne jest, że o zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 7% decyduje klasyfikacja budynku, w którym wykonywane są roboty, bowiem tylko wskazane w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne dotyczące obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej uprawniają do stosowania stawki podatku VAT obniżonej do 7%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania a traci swą ważność z dniem zmiany przepisów.

Urząd Skarbowy w Krotoszynie