POSTANOWIENIE - Interpretacja - DV/443-103/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. DV/443-103/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działki wraz z wybudowanym na niej domkiem jednorodzinnym

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

W 1991r podatnik kupił działkę budowlaną w Przodkowie, na której systemem gospodarczym wybudował domek jednorodzinny. Budowę zakończył w lutym 2004 roku. Ze względu na problemy komunikacyjne podatnik chce sprzedać dom z wymienioną wyżej działką i za uzyskaną kwotę kupić działkę bliżej Gdańska i na tej działce wybudować domek jednorodzinny.

Podatnik uważa, że sprzedaż wyżej wymienionej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podatnikami w świetle art. 15 ust. 1 w/w ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei ?działalność gospodarcza? w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W ustawie nie określono definicji ?częstotliwości?. W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim, ?częstotliwie? oznacza wielokrotnie. Aby stać się podatnikiem, w chwili dokonywania czynności wykazywana winna być intencja dokonywania tej czynności wielokrotnie. Opodatkowaniu podlega tylko taka sprzedaż rzeczy, która była jedynym celem uprzedniego ich nabycia.

Z powyższego wynika, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystane towary zostały nabyte w celu sprzedaży.

Jednorazowa czynność podmiotu niebędącego podatnikiem, spełniająca kryteria dostawy towarów lub świadczenia usług, zrealizowana w warunkach nie wskazujących na zamiar jej powtarzania, nie kwalifikuje się do uznania jej za działalność gospodarczą i traktowania tego podmiotu jako podatnika VAT.

Jeżeli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego domku jednorodzinnego wraz z działką, na której jest posadowiony w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania i nie zmierzają do nadania im stałego charakteru, a grunt nie był nabyty i dom wybudowany jedynie w celu ich zbycia - czynności te nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli natomiast sprzedaż dotyczyłaby nieruchomości nabytej i zabudowanej w celu odsprzedaży, a towarzyszące temu okoliczności wskazywałyby na zamiar kontynuowania tego rodzaju sprzedaży - czynności te należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując- jeżeli działka została nabyta na potrzeby własne i wraz z wybudowanym na niej domem stanowi majątek prywatny pytającego, a grunt nie był nabyty i dom wybudowany jedynie w celach handlowych dla dalszej odsprzedaży - sprzedaż przedmiotowej działki wraz z domem na niej wybudowanym nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku