POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-446/05/IS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.08.2005, sygn. 1472/RPP1/443-446/05/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 09.06.2005 r. (data wpływu 10.06.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży eksportowej i wewnątrzwspólnotowych dostaw silników elektrycznych. W niektórych transakcjach celem zabezpieczenia należności od "niepewnych kontrahentów" towar wysyłany jest po otrzymaniu od nich przedpłaty bądź częściowej zaliczki. Po otrzymaniu całości lub części ceny Strona zamawia silniki, zgodnie z zamówieniem klienta, u producenta krajowego. Po otrzymaniu części lub całości należności przed wydaniem towaru Podatnik wystawia fakturę VAT ze stawką 0 % nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od zagranicznego nabywcy. Zdaniem Wnioskodawcy w niniejszej sytuacji prawidłowe jest stosowanie stawki podatku 0 % w dacie otrzymania przedpłaty lub zaliczki w przypadku eksportu towarów przy spełnieniu warunku, iż wywóz towaru nastąpi w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania części należności oraz w przypadku wewnątrzwspólnotwej dostawy towarów z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części należności. W opinii Spółki wystawione faktury na zaliczki lub przedpłaty wraz z dowodem uznania rachunku bankowego Spółki są jedynymi i wystarczającymi dokumentami do stosowania stawki 0 %. Natomiast nie mają zastosowania warunki dotyczące wymogu posiadania, do dnia złożenia deklaracji za dany okres dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 oraz 42 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż w przeciwnym wypadku nie miałby zastosowania art. 87 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu zważył, co następuje:
Stosownie do art. 20 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (...). W przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W myśl art. 20 ust. 3 ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1 otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.
Zgodnie z art. 19 ust. 12 ustawy otrzymanie zaliczki w eksporcie towarów powoduje powstanie obowiązku podatkowego, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.
Stosownie do art. 87 ust. 3 ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Do obrotu, o którym mowa w wyżej cytowanym przepisie wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.
Na podstawie powyższej normy prawnej Podatnik do obrotu, na podstawie którego wylicza się różnicę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu w terminie, o którym mowa w art. 87 ust. 2 ustawy tj. 60 dni, wlicza również obrót z tytułu otrzymania należności, dla których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 12 (eksport towarów) albo art. 20 ust. 3 (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego.
Na mocy art. 5 ustawy czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, nie zaś samo otrzymanie zaliczki z tego tytułu. Mimo to w razie otrzymania części należności na poczet eksportu (gdy wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy) lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ustawodawca przewidział, że obowiązek podatkowy powstanie zanim nastąpi wydanie towarów. Do zaliczki jako elementu ww. transakcji należy zatem zastosować stawkę właściwą dla tych czynności, czyli 0 %. Podkreślić należy, iż skorzystanie ze stawki podatku w wysokości 0 % będzie możliwe o ile w przypadku zaliczki dotyczącej eksportu towarów wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy - wtedy też konieczne będzie posiadanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, zaś w przypadku zaliczki na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - jeśli faktycznie będzie ona dotyczyła późniejszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, czego potwierdzeniem powinny być dowody, o których mowa w art. 42 ustawy. Przy czym, zastosowanie stawki 0 % dla zaliczki w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów uzależnione jest również od spełnienia warunków, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko, iż Podatnik ma prawo do zastosowania stawki 0 % już w dacie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczek na poczet późniejszego eksportu towarów jak również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Dowód uznania rachunku bankowego Wnioskodawcy będzie jedynie dokumentem potwierdzającym otrzymanie zaliczki. Jednocześnie w dacie składania deklaracji za dany okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie jest konieczne posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 41 ust. 6 oraz art. 42 ust. 3 ustawy. Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela również stanowisko Strony co do terminu wystawienia faktur dokumentujących otrzymanie przedmiotowych zaliczek, które powinny zostać wystawione stosownie do § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Z tych względów postanowiono jak na wstępie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie