POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-626/05/AW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. 1472/RPP1/443-626/05/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 26.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.09.2005 roku) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w zakresie podatku od towarów i usług


uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w trakcie postępowania likwidacyjnego Spółka dokona wydania majątku jedynemu akcjonariuszowi Spółki. W skład majątku podlegającemu wydaniu wchodziły będą jedynie udziały w spółce prawa handlowego. Pełnomocnik Spółki zwraca się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności przekazania majątku w trakcie postępowania likwidacyjnego na rzecz udziałowca Spółki. Jednocześnie zgodnie ze stanowiskiem pełnomocnika Spółki przekazanie majątku udziałowcowi Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisów art. 2 pkt 6 ustawy o VAT udziały w spółkach prawa handlowego nie są towarem, zatem trzeba uznać, że przeniesienie udziałów jest świadczeniem usług.

Odnosząc się do nieodpłatności czynności przekazania majątku w postaci udziałów w Spółce prawa handlowego jedynemu udziałowcowi, Naczelnik tutejszego Urzędu zauważa, że art. 8 ust. 2 tej ustawy stwierdza, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Należy jednocześnie zauważyć, iż zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku Spółce nie przysługiwało w całości lub w części prawo do rozliczenia podatku naliczonego powstałego w związku z nabyciem udziałów podlegających następnie przekazaniu na rzecz akcjonariuszy w przeprowadzanym postępowaniu likwidacyjnym. Powyższe powoduje, iż nie spełniony zostaje jeden z warunków koniecznych do uznania wykonywanych czynności za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ustawy o VAT.

Mając powyższe na względzie stanowisko Spółki określające, że czynności polegające na przekazaniu majątku udziałowcowi w związku z faktem, iż Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie