Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - III-2/443-59.1/38660/05/PJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. III-2/443-59.1/38660/05/PJ, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2005 r.

Spółka zawarła umowę ze stacją telewizyjną mającą siedzibę w Niemczech, na sprzedaż przygotowanego przez Spółkę materiału filmowego wraz z prawami do jego kompleksowego wykorzystania. Kontrahent niemiecki jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Zdaniem Spółki w/w czynność należy traktować jako "sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji, przeniesienie lub cesję praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych...", a zatem jako czynność, która nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Spółka uważa, że w przedstawionym przypadku podatek uiszcza za granicą zleceniodawca.

Jak wynika z wniosku z dnia 27.07.2005 r. oraz załączonej do wniosku umowy, Podatnik jako twórca materiału filmowego zbył na rzecz kontrahenta niemieckiego nieograniczone czasowo i przestrzennie prawa autorskie twórców materiału filmowego. Zdaniem tut. organu podatkowego przedmiotową usługę należy traktować, jako usługę niematerialną, o której mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), tj. sprzedaż praw lub udzielenie licencji i sublicencji, przeniesienie lub cesję praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy usługi sprzedaży praw lub udzielenia licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych,oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw, są świadczone na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
    - miejscem świadczenia tych usług (a więc miejscem gdzie czynność jest opodatkowana), jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny stwierdzić należy, iż przedmiotowa czynność jest usługą niematerialną podlegającą opodatkowaniu w Niemczech. Podmiotem zobowiązanym do jej opodatkowania jest usługobiorca.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty