Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. nr 8, poz. 60) art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ... - Interpretacja - PP 443/44/2/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. PP 443/44/2/05, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. nr 8, poz. 60) art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do samochodu ciężarowego marki VOLVO FH12-6X2i stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Spółka cywilna J E F, J K R w dniu 15.06.2004 r. nabyła w Holandii samochód ciężarowy marki Volvo FH12-6X2, wyprodukowany w roku 1995 r. W dniu 05.07.2004r. samochód ten został zarejestrowany w Polsce i posiada numer rejestracyjny RKR. Spółka nie dysponuje świadectwem homologacji stwierdzającym, że pojazd ten jest samochodem ciężarowym. Jednostka dysponuje dokumentem (wydanym przez urząd holenderski) potwierdzającym spełnienie unijnych norm EEG, dokument ten zawiera numer ramy samochodu. Spółka posiada także zaświadczenie z VOLVO Polska Sp. z o.o., z którego wynika, że podwozie przedmiotowego samochodu kwalifikuje ten pojazd do kategorii N3 czyli do samochodów ciężarowych. Badania techniczne samochodu określiły dopuszczalną ładowność samochodu na 12,6t. Taka też ładowność figuruje w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto Spółka poinformowała, że ten typ pojazdu sprzedawany w sieci VOLVO Polska posiada homologację na samochód ciężarowy. Do wniosku Spółka dołączyła kserokopie: faktury zakupu samochodu, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz pisma VOLVO Polska Sp. z o.o. potwierdzającego, że podwozie przedmiotowego samochodu zostało wyprodukowane jako pojazd kategorii N3.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem o możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup paliwa do ww. samochodu.Spółka powołując przepisy art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT oraz stwierdzając, że z ww. przepisów nie wynika, aby sam brak odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy, stoi na stanowisku, że takie odliczenie jej przysługuje .

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela - przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika .Zgodnie brzmieniem art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika. Zastrzeżenie zawarte w art. 86 ust. 3 dotyczy nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357kg + n x 68kg, gdzie DŁ- oznacz dopuszczalną ładowność, n- oznacza ilość miejsc (siedzeń).Stosownie do art. 86 ust. 5 cyt. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku posiadania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Z cyt. wcześniej art. 86 ust. 5 ustawy o VAT nie wynika, iż sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkuje uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy i brakiem prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie zakupu paliwa. Wystarczającym jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało że jest on samochodem ciężarowym. Spółka w przedstawionym - w uzasadnieniu wniosku - stanie faktycznym poinformowała, że ten typ pojazdu sprzedawany w sieci VOLVO Polska posiada homologację na samochód ciężarowy. W związku z powyższym Jednostce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do przedmiotowego samochodu.Spółka powinna dołożyć należytej staranności w celu uzyskania świadectwa homologacji na ten typ pojazdu samochodowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji. Przepisem art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756) zmienione zostało brzmienie art. 86 ust. 3-5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. Nowelizacja ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 23.05.2005 r. Zgodnie z art. 9 tej ustawy przepisy dotyczące nowych zasad odliczania podatku VAT z tytułu nabycia paliw do pojazdów samochodowych wejdą w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia tj. od dnia 22.08.2005 r.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia .

Urząd Skarbowy w Krośnie