Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-94-2/GW/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.09.2004, sygn. PP/443-94-2/GW/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 3 września 2004 r. (data doręczenia - dnia 3 września 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 września 2004 r., P........................... (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Podatnik pyta czy wykonywane przez niego usługi polegające na wymianie okien i drzwi w mieszkaniach i domach jednorodzinnych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zakres świadczonych usług obejmuje wyprodukowanie okien lub drzwi, dostarczenie do klienta, wymontowanie starych okien lub drzwi, wstawienie nowych, tynkowanie wnęk i ich malowanie.

Stanowisko podatnika:

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zdaniem Podatnika wykonywane przez niego czynności mieszczą się w zakresie przedmiotowym pojęcia "roboty budowlano-montażowe", w konsekwencji ma on prawo stosować stawkę podatku VAT w wysokości 7% dla sprzedaży usług w skład których wchodzi produkcja okien i drzwi, dostarczanie ich do klientów, demontaż i montaż okien lub drzwi w mieszkaniach osób prywatnych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez "roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą" rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez "obiekt budownictwa mieszkaniowego", stosownie do art. 2 pkt.12 ustawy, rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe, tut. organ stoi na stanowisku, że decydujące znaczenie przy ustaleniu właściwej stawki podatku od towarów i usług, w sytuacji sprzedaży usług polegających na wymianie okien i drzwi w mieszkaniach, obejmujących takie czynności jak wyprodukowanie okien lub drzwi, dostarczenie do klienta, wymontowanie starych okien lub drzwi, wstawienie nowych, tynkowanie wnęk i ich malowanie, mieć będzie treść zawartej pomiędzy stronami umowy cywilnoprawnej (w szczególności regulacja dotycząca przedmiotu tej umowy).

Jeżeli przedmiotem umowy jest usługa polegająca na wymianie okien i drzwi, w skład której wchodzić będzie wyprodukowanie okien lub drzwi, dostarczenie do klienta, wymontowanie starych okien lub drzwi, wstawienie nowych, tynkowanie wnęk i ich malowanie, usługa ta dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego, do całej wartości robót zastosować należy stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W sytuacji tej obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie usługi, bez względu na jej poszczególne elementy.

Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie gdy przedmiotem umowy jest dostawa okna lub drzwi, w przypadku takim opodatkowanie winno bowiem nastąpić według stawki właściwej dla danego towaru tj. stawki w wysokości 22%.

Dodatkowo tut. organ uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podkreślić należy, że podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jego opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi oraz o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu