Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnieniu od podatku od towarów... - Interpretacja - DPE-P-443/20/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.07.2004, sygn. DPE-P-443/20/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z kolei definicja towaru używanego zawarta w art. 43 ust. 2 wyżej powołanej ustawy,w części dotyczącej budynków i budowli, stanowi, iż są one uważane za towar używany, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, upłynęło co najmniej 5 lat.Od 1 maja 2004 roku obowiązuje przepis art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Na podstawie art. 43 ust.6 zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 procent wartości początkowej,a podatnik:1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków;2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z pisma Podatnika wynika, że w grudniu 1999 r., po dokonaniu częściowej modernizacjii remontów rozpoczęto wykorzystywać kilka budynków i budowli (budynki magazynowe, biurowe, drogi, oświetlenie) do działalności gospodarczej. W tym też miesiącu wprowadzono w/w obiekty do ewidencji środków trwałych. W latach 2000-2001 wybudowano na nieruchomości nowy transformator oraz kontynuował prace modernizacyjne w budynkach wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Od zakupionych materiałów i usług związanych z pracami modernizacyjnymi i budowlanymi odliczał Pan podatek od towarówi usług. Wartość nakładów poniesionych przy modernizacji budynków przekracza 30% ich wartości początkowej.Tak, więc biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy i przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, dostawę przedmiotowej nieruchomości, należy udokumentować poprzez wystawienie faktury VAT ze stawka 22%.

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu