Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-977/04/CIP/01

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. PI/005-977/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na podstawie umowy o pracę w Spółce z o. o.

Ponadto otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie za usługi licencyjne, za które od m-ca maja 2004r. jest zobowiązany do wystawiania faktur VAT.

Wskazuje, iż w sezonie wynajmuje pokoje i z tego tytułu jest opodatkowany w formie karty podatkowej.

Wyjaśnia, iż innej działalności gospodarczej nie prowadzi.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 tej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnik w treści pisma z dnia 29.05.2004r. stwierdził, iż jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin na podstawie umowy o pracę w Spółce z o. o. a ponadto otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie za usługi licencyjne, za które od m-ca maja 2004r. jest zobowiązany do wystawiania faktur VAT.

Wobec powyższego wyjaśnić należy, iż w treści powyżej cytowanego art. 15 ust. 1 ustawy VAT postanowiono, że podatnikami podatku od towarów i usług są jedynie podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Unormowanie to oparte zostało na art. 4(4) VI Dyrektywy, w którym postanowiono, że użycie słowa samodzielnie przy określeniu podatnika, wyklucza z kategorii podatników pracowników i inne osoby, albowiem są one związane z pracodawcą umową o pracę lub innymi prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy pracodawcą i pracownikiem co do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Unormowanie to ma na celu wskazanie, że podatnikami VAT są jedynie przedsiębiorcy działający bez stosunku podporządkowania, w warunkach niepewności, np. co do popytu, konkurencyjności, a także ostatecznego rezultatu finansowego podjętej działalności, czyli na własny rachunek i ryzyko.

Implementacja normy art. 4(4) VI Dyrektywy do ustawy VAT nastąpiła w art. 15 ust. 3 tej ustawy, w którym określono czynności, których wykonywanie nie jest na gruncie ustawy o VAT uznawane za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy.

W myśl postanowień art. 15 ust. 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

  • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm./;
  • wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;
  • z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Chodzi w tym przypadku o czynności wykonywane przez osoby fizyczne będące pracownikami, za których - stosownie do art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym - rozumie się osoby pozostające w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

W powyższych przypadkach uznano, że wskazane czynności, wykonywane w określonych w tych przepisach warunkach - nie spełniają wymogu uznania ich za realizowane w sposób samodzielny (niezależny), co jest niezbędną przesłanką uznania działalności gospodarczej za opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Tym samym podmioty realizujące powyższe czynności - kwalifikujące się jako działalność w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy - lecz pozbawione przymiotu samodzielności (niezależności) przy ich wykonywaniu, nie są podatnikami podatku od towarów i usług, a ich usługi pozostają poza systemem VAT, jako nie podlegające temu podatkowi.

Wyłączenie to jest jednak stosunkowo ograniczone, gdyż dotyczy wyłącznie tych osób fizycznych, które pozostają w stosunku pracy i obejmuje dodatkowe czynności wykonywane przez te osoby poza stosunkiem pracy, lecz na rzecz swego pracodawcy albo w wyniku zawartej z nim /pracodawcą/ dodatkowej umowy.

Nie ma on zastosowania w stosunku do tej sfery aktywności gospodarczej pracownika, którą realizuje on poza stosunkiem zatrudnienia jako pracownik.

W myśl art. 99 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę powyżej cytowane unormowania prawne oraz postanowienia art. 99 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy stwierdzić należy, że jeżeli Podatnik dokonuje świadczenia usług licencyjnych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a wiec podlegających opodatkowaniu to rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług licencyjnych oraz wynajmu pokoi winien dokonać w jednej deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Natomiast jeżeli Podatnik realizuje czynności - usługi licencyjne - w warunkach określonych w postanowieniach art. 15 ust. 3 ustawy, które pozbawione są przymiotu samodzielności przy ich wykonywaniu to usługi te pozostają poza systemem VAT jako nie podlegające temu podatkowi.

Izba Skarbowa w Gdańsku