Przedmiotową sprawę należy rozpatrzyć w aspekcie postanowień ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) regu... - Interpretacja - DUS-PP/443/41-42/2004

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.07.2004, sygn. DUS-PP/443/41-42/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedmiotową sprawę należy rozpatrzyć w aspekcie postanowień ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) regulujących zakres opodatkowania, a mianowicie art. 5 - art. 8 cyt. ustawy.

W rozumieniu art. 5 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w pkt 1-5 oraz ust. 2.

Natomiast świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również czynności wymienione w pkt 1-3 oraz ust. 2.

Z powyższych przepisów wynika, że generalnie opodatkowaniu podlegają czynności powodujące przeniesienia prawa do rozporządzania towarami bądź świadczenie usług na rzecz innej osoby.

Z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) wynika, że wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości.

W związku z tym, że z mocy samego prawa poszczególni właściciele należą do wspólnoty mieszkaniowej nie można przyjąć, że wspólnota dokonuje sprzedaży na rzecz poszczególnych członków towarów bądź usług, gdyż nie może dokonać sprzedaży na rzecz samych siebie - bez względu na to, czy dotyczy to kosztów zarządu nieruchomości wspólnej - części wspólnej, jak i wyodrębnionych lokali.

Wspólnota mieszkaniowa, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, na rzecz samych siebie, poprzez zapłatę kwot z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że stroną umowy o połączenie ze stałym łączem internetowym oraz o doprowadzanie wody i odprowadzanie ścieków jest wspólnota mieszkaniowa reprezentowana przez zarząd. Tym samym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.

W tym zakresie, zdaniem tut organu podatkowego, także w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, aktualne jest stanowisko wyrażone przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 23.12.2003 r. PP1-811/912/03/JW.

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie