Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - ... - Interpretacja - PP IV/443-40/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.07.2004, sygn. PP IV/443-40/04, Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 maja 2004 r. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU - ex85, objęte zostały zwolnieniem od podatku VAT. W pkt. 9 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wskazano, że zwolnieniu od podatku poddano "usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej" (PKWiU ex85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Zwolnieniem objęte są zatem:

-usługi świadczone przez szpitale,

-usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie,

-usługi stomatologiczne,

-usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, w tym usługi świadczone przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi).

Przepisy zawarte w Dziale XI rozdział 1 - Faktury - art. 106-107 ustawy o VAT szczegółowo określają podstawowe zasady dotyczące wystawiania faktur.

Natomiast ww. szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać, sposób i okres ich przechowywania, zawiera rozdział 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Z § 11 ust. 1 ww. rozporządzenia wynika, że tylko zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Biorąc pod uwagę powyższy stan prawny, należy stwierdzić, że stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe. Ponieważ usługi medyczne podlegają zwolnieniu z podatku VAT, więc brak podstawy prawnej do wystawiania faktur VAT.

Urząd Skarbowy w Sosnowcu