Odpowiadając na pismo z dnia 06.12.2004 r., w sprawie opodatkowania usług prawniczych świadczonych przez firmę niemiecką na rzecz podmiotu polskiego,... - Interpretacja - US IV/I/443-179/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. US IV/I/443-179/04, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 06.12.2004 r., w sprawie opodatkowania usług prawniczych świadczonych przez firmę niemiecką na rzecz podmiotu polskiego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, iż Strona zamierza podpisać umowę z niemiecką firma prawniczą, zlecając jej skierowanie do sądu niemieckiego sprawę niepłacenia przez kontrahenta należności za dostarczony towar oraz windykację zasądzonych należności. Jednostka podaje także, iż z otrzymanych przez Stronę propozycji umownych wynika, że kancelaria ta wystawi fakturę z naliczonym podatkiem od wartości dodanej.

Strona ma wątpliwości co do zasadności naliczania podatku od wartości dodanej przez firmę niemiecką od wartości świadczonych przez nią usług.

Zdaniem Strony obowiązek podatkowy spoczywa na stronie polskiej, która zgodnie z art. 27 ust. 3 i ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT powinna naliczyć podatek VAT od usługi wycenionej przez stronę niemiecką tylko w wartości netto. Podatek ten, na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, strona polska miałaby prawo odliczyć.

Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla usług prawniczych świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W myśl cytowanych wyżej przepisów usługi prawnicze świadczone na rzecz Strony przez firmę mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty (poza Polską) podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. 3 ww. ustawy w przypadkach wymienionych w art. 27 ust 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Zatem Strona jako podatnik podatku od towarów i usług od importu usług prawniczych, zgodnie z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy, winna wystawić fakturę wewnętrzną. Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, Stronie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku należnego od importu usług.

Urząd Skarbowy w Olsztynie