Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2543/04/CIP

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. PI/005-2543/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Gmina na mocy uchwały Rady Miasta utworzyła Zakład Budżetowy, którego przedmiotem działania jest budowa i eksploatacja hali sportowo-widowiskowej. W tym celu do umów zawartych -przed dniem utworzenia Zakładu Budżetowego przez Gminę -z Wykonawcą, Nadzorem i Projektantem zostały zawarte aneksy do umów. Stroną zamawiającą został Zakład Budżetowy, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT, posiada nr NIP.

Ocena prawna stanu faktycznego

Stosownie do art.15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przypadki, warunki i terminy zwrotu zawarte zostały w art. 87 ustawy o VAT.

W przypadku podmiotów, które przed dniem dokonania sprzedaży opodatkowanej nabyły towary lub usługi o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, a więc towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, który może być dokonany w formie zaliczki stosownie do § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. Nr 97, poz. 971).

Warunki i tryb zwrotu kwoty podatku naliczonego, który może być dokonywany w formie zaliczki przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej w przypadku nabycia towarów lub usług podlegających amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym określone zostały w rozdziale 3 w/w rozporządzenia.

Na mocy § 5 w/w rozporządzenia zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje podmiotowi, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

  1. został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i posiada numer identyfikacji podatkowej;
  2. nie podjął czynności opodatkowanych podatkiem, z wyjątkiem:
    a) importu towarów,
    b) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  3. nabył towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, których wartość bez podatku wynosi co najmniej 500.000 zł;
  4. nabycie towarów i usług, o których mowa w pkt 3, nastąpiło nie wcześniej niż w dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego;
  5. w całości dokonał zapłaty należności z tytułu nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
  6. posiada fakturę lub fakturę korygującą, z której wynika kwota podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów - dokument celny;
  7. złożył oświadczenie, że:
    a) nabyte towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, będą wykorzystywane przy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem,
    b) po rozpoczęciu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem podmiot nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy,
    c) przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży opodatkowanej podmiot nie skorzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy,
    d) prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy,
    e) pierwsze czynności opodatkowane podatkiem będą dokonane nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pierwszego nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy.

      Zgodnie z § 6 cyt. rozporządzenia zwrot kwoty podatku naliczonego następuje w formie zaliczki. Wypłata zaliczki jest dokonywana na wniosek podmiotu, który nabył towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy; do wniosku dołącza się:

      1. kopię dokumentu potwierdzającego opłacenie należności obejmującej kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, a w przypadku importu towarów - kopię dokumentu potwierdzającego zapłacenie kwoty podatku należnego od tego importu;
      2. oświadczenie, o którym mowa w § 5 pkt 7.

      Wniosek, o którym mowa wyżej podatnik składa wraz z deklaracją podatkową.

      Stosownie do § 8 rozporządzenia zaliczka wypłacana jest w dwóch równych ratach na rachunek bankowy podatnika.

      Pierwsza rata zaliczki jest wypłacana w terminie 15 dni po upływie kwartału, w którym złożono wniosek, a druga rata - w terminie 30 dni, licząc od dnia wypłacenia pierwszej raty.

      Naczelnik urzędu skarbowego ma prawo odmówić wypłaty zaliczki, jeżeli nie zostaną spełnione w/w warunki lub przedstawione dokumenty będą wywoływały uzasadnione wątpliwości co do związku nabytych towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, z działalnością opodatkowaną.

      Zakład Budżetowy utworzony przez Gminę będąc samodzielnym, czynnym podatnikiem podatku VAT, posiadającym nr NIP, po spełnieniu w/w warunków rozporządzenia będzie miał prawo wystąpić o zwrot kwoty podatku naliczonego, dokonywany w formie zaliczki.

      Na mocy art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

      Dlatego też nie ma przeszkód, aby Zakład Budżetowy wstąpił na mocy zawartych do umów aneksów w miejsce Gminy, o ile aneksy zostaną zaakceptowane przez wszystkie strony (Gminę, Zakład Budżetowy i Wykonawcę, Nadzór, Projektanta).

      Izba Skarbowa w Gdańsku