Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa w zarządzaniu i o... - Interpretacja - US38/443/207/2004/MK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. US38/443/207/2004/MK, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa w zarządzaniu i organizacji przedsiębiorstw. Strona osiąga również przychody stanowiące wynagrodzenie otrzymywane w związku z wykonywaną w postępowaniu sądowym funkcją syndyka.

Zgodne z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15, ust. 2 w/w ustawy).

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 w/w ustawy nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Stosownie zaś do art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się również wyszczególnione w pkt 6 przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności. (,,,)

W świetle powyższych przepisów przychody uzyskiwane przez Stronę, jako zlecone przez organ władzy państwowej, samorządowej, sąd lub prokuraturę mieszczą się w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem należy rozpatrzyć czy pozostałe warunki wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług zostały spełnione, aby usługi świadczone przez Stronę nie były uznane za samodzielnie wykonywaną działalność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dn. 20.09.2004r. wynika, iż Stronę (wykonujący zlecenie) i Sąd (zlecający) wiążą stosunki prawne:co do warunków wykonania czynności co jest potwierdzone zatwierdzeniem planu prowadzenia postępowania przez Sędziego Komisarza co do wynagrodzenia - co jest potwierdzone wydaniem postanowienia o wysokości wynagrodzenia syndykaco do odpowiedzialności zlecającego (w tym przypadku Sądu) - tę kwestię reguluje art. 160.ust.3 ustawy z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535, Nr 217)

Natomiast z art. 160 ust. 3 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze wynika, iż Syndyk odpowiada za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków. Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze nie precyzuje, kto może dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej przez syndyka W związku z tym należy przyjąć, iż jest to każdy, kto poniósł szkodę. Może to być nie tylko każdy wierzyciel, lecz także upadły lub osoba trzecia.

Zatem w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów, we wskazanym przez Stronę stanie faktycznym, nie zostały spełnione łącznie trzy wymogi wskazane w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i dlatego też czynności wykonywane przez Stronę, za które otrzymuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia postępowania upadłościowego zleconego i ustalanego postanowieniami Sądu będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów