POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-100-2-GK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. PP/443-100-2-GK/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 15 lipca 2005 r. w sprawie opodatkowania podatku od towarów i usług nieodpłatnego przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy i odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 15 lipca 2005 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 15 lipca 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje nieodpłatnego przekazania na własność w ramach tzw. reprezentacji i reklamy gadżetów reklamowych ( no. koszulki, długopisy) w ramach akcji promocyjnej, oraz wspomagających sprzedaż (ekspozytury wystawiennicze, stojaki reklamowe itp.), związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przekazywane na własność towary nie stanowią prezentów o małej wartości. W celu realizacji ww. przekazań Spółka dokonuje zakupów materiałów zarówno w kraju jak i w krajach Unii Europejskiej. Działalność Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka zadała następujące pytania:

  1. Czy nieodpłatne przekazanie na własność ww. towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z ww. nieodpłatnym przekazaniem?

W opinii Spółki w przedstawionym stanie faktycznym nieodpłatne przekazanie towarów będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług, przy zachowaniu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy związane z przedmiotowymi przekazaniami.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2005 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż co do zasady dostawa towarów podlega opodatkowaniu jedynie, w przypadku gdy jest dostawą odpłatną. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, który stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
    -jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z literalnego brzmienia cytowanych przepisów ustawy nie wynika aby przekazanie przez Podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy było czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, bowiem jest to niewątpliwie przekazanie na cele ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Jednakże art. 7 ust. 3 ustawy stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do m.in. przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, niewątpliwie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, zatem z przytoczonych przepisów a contrario wynika, iż przekazanie towarów nie będących drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi, prezentami o małej wartości i próbkami w rozumieniu ustawy związane bądź niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli podatnik odliczył podatek naliczony.

W opinii tut. organu podatkowego przy wykładni przedmiotowych zapisów ustawy należy również wziąć pod uwagę zasadę racjonalności ustawodawcy, bowiem w przypadku nie objęcia ust. 2 art. 7 przekazania lub zużycia towarów, przez podatnika, na cele związane z jego przedsiębiorstwem, zapis ust. 3 art. 7 byłby zbędny

Jedną z generalnych zasad funkcjonowania podatku od towarów i usług, wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy, jest jego potrącalność i neutralność dla przedsiębiorcy. Zgodnie z ww. przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. W przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie powyższy przepis, bowiem ustawodawca, nie przewidział odstępstwa dla ww. reguły w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Ograniczenie co do odliczenia podatku związanego z wydatkami nie uznanymi za koszty uzyskania przychodów w tym przypadku nie ma zastosowania z uwagi na brzmienie art. 88 ust. 3 pkt 3 ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia

Opolski Urząd Skarbowy