Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr... - Interpretacja - PP/443-14/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. PP/443-14/05, Urząd Skarbowy w Hrubieszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z póxn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 25.07.2005 r. (data wpływu do urzędu: 12.08.2005 r.) i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:

  • stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż firma "XXX" wykonuje prace remontowe w pomieszczeniach kuchennych usytuowanych w budynku mieszkalnym na terenie zakładu karnego

Pytanie Pana brzmi: Czy można opodatkować stawką 7 % VAT prace remontowe wykonywane w pomieszczeniach kuchennych usytuowanych w budynku mieszkalnym znajdującym się na terenie zakładu karnego. Pomieszczenia kuchenne zajmują część powierzchni parteru i są nierozerwalnie związane z budynkiem mieszkalnym.

Zdaniem Podatnika powyższa usługa winna być opodatkowana stawką 7 %.

Ocena prawna:Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie przepisów przejściowych art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a cytowanej wyżej ustawy - w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Wymieniona ustawa nie definiuje samego budownictwa mieszkaniowego, natomiast wskazuje, co należy rozumieć pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt. 12 ustawy pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego" - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie.

Od 15 lutego 2005 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) wprowadzono zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) gdzie: w myśl § 1 pkt. 7 lit. b w załączniku nr 1 do rozporządzenia (zmieniającym listę towarów i usług dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7 %)dodaje się poz. 20 w brzmieniu:

    Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania(PKOB ex 1130):
  • domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  • budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Jednakże w świetle powyższych przepisów decydujące znaczenie dla zastosowania obniżonej 7 % stawki podatku od towarów i usług ma rodzaj wykonywanych przez podatnika prac oraz przede wszystkim precyzyjna identyfikacja obiektu zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, to jest Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Od 01.01.2003 roku klasyfikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 20, 93-176 Łódź

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ stwierdza, iż od dnia 15.02.2005 r. wykonanie remontu w pomieszczeniach kuchennych usytuowanych w budynku mieszkalnym znajdującym się na terenie zakładu karnego podlega opodatkowaniu według stawki w wysokości 7 %.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie za pośrednictwem tut. Urzędu Skarbowego do Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy w Hrubieszowie