Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) uwzględniając stan faktyczny ... - Interpretacja - US III/406-13/2321/BW/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2005, sygn. US III/406-13/2321/BW/05, Urząd Skarbowy w Bełchatowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie Spółki złożonym w dniu 24.03.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie niniejszym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pojęcie wypłaty premii pieniężnej nie mieści się w pojęciu "dostawa towarów", o którym mowa w art. 7 ww. ustawy.

Natomiast z treści art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi stację paliw i z tytułu realizacji zakupów paliwa w P... S.A. uczestniczy w Programie Lojalnościowym dla uczestników stacji paliw Franchisingowych i Patronackich P... S.A. Program ten ma na celu zachęcenie do zwiększenia zakupu paliw w P... S.A. Stacja paliw po spełnieniu zasad określonych w regulaminie Programu w zależności od wielkości zrealizowanych zakupów otrzymuje premię pieniężną, która nie ma wpływu na cenę paliw. Zgodnie z regulaminem Programu otrzymane środki finansowe są przeznaczane wyłącznie na finansowanie przedsięwzięć modernizacyjnych realizowanych na stacjach uczestników Programu. W roku 2004 premia ta była przekazywana na podstawie wystawionych przez Spółkę not księgowych. Obecnie P... wymaga dokumentowania jej fakturami VAT.

Tutejszy organ informuje, iż w sytuacji gdy wypłacona premia nie jest powiązana z żadną konkretną transakcją (dostawą), a przyznawana jest z tytułu dokonania przez nabywcę np. nabyć określonej ilości towaru w określonym czasie wówczas uznać należy, iż wypłacana premia związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usługi przez nabywcę otrzymującego premię. Wówczas premię pieniężną należy uznać jako zapłatę za odpłatne świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku VAT obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tej usługi powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi, tj. od daty potwierdzenia zrealizowania miesięcznej edycji Programu zgodnie z regulaminem.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy uznał stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie za nieprawidłowe.

Organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja: odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Bełchatowie